Slnečné dní máme tu a horúce počasie nás núti zhadzovať vrstvy. Siahame preto po krátkych šortkách, minišatách či jemných blúzkach, ktoré odhaľujú poriadne množstvo kože. Práve preto chce byť väčšina z nás okamžite opálená. Ako to však robiť zdravo a uvážene?

 

coola@coola

 

 

1. Jedna aplikácia na začiatku dňa stačí

Chyba, ktorú robí väčšina z nás. Bez ohľadu na to, aký vysoký ochranný faktor používate, nikdy nestačí aplikovať opaľovací krém iba raz. Vo všeobecnosti účinkujú iba 90-120 minút. Príčinou je potenie, kúpanie a aj samotné zloženie dokáže ovplyvniť dĺžku trvania.

 

2. Čím vyššie SPF, tým väčšia ochrana

SPF znamená Sun Protection Factor a hovorí o tom, ako dlho vás dokáže uchrániť pred škodlivým vplyvom slnečných lúčov. Ak sa bežne spálite na slnku bez ochrany po hodine, ochranný faktor 10 vás ochráni 60 minút x 10. Čiže by ste mali ostať v bezpečí až 600 minút, avšak žiaden SPF takto dlho neúčinkuje. Preto je potrebné naniesť novú vrstvu aspoň každé dve hodiny.

 

3. Prirodzene tmavá pokožka nepotrebuje ochranu

Ďalšia z najčastejších chýb. Aj tmavá pokožka potrebuje ochranu pretože okrem toho, že aj ona sa môže spáliť, nevyhne sa predčasnému starnutiu, rozšíreným pórom, pigmentovým škvrnám a navyše ju takto vystavujete riziku rakoviny kože.

 

4. Slnko redukuje akné

Je pravda, že vystavovanie sa slnečnému žiareniu alebo dokonca žiareniu v soláriu dokáže dočasne zlepšiť vzhľad pleti, no iba z povrchového hľadiska. Akné a iné nedokonalosti vďaka slnku nemiznú, sú iba menej viditeľné pretože na opálenej/ tmavšej pleti lepšie splývajú. Pravdou však je, že slnko podporuje tvorbu mazu a tým aj môže zhoršiť stav akné.

 

5. Keď je zamračené, nepotrebujem ochranný krém

Ani oblaky nedokážu poskytnúť UV ochranu. Nepriaznivé žiarenie pôsobí aj počas zamračeného dňa, preto je dôležité mať ochranný faktor aj za takýchto podmienok. Neplatí to iba v prípade, že sa chystáte na pláž, ale aj počas bežného letného dňa v meste a to najmä v prípade, že používate kozmetické produkty s obsahom retinolu či vitamínu C, ktoré dobre nereagujú so slnečným žiarením.

Najnovšie zo sekcie krásaLíčenie | 17.nov 2019

Party Season je tu, ako sa nalíčiť?

Už čoskoro odštartujú všetky vianočné, firemné večierky či novoročné oslavy. Pokiaľ sa na nejakú chystáte aj vy, prispôsobte tomu aj...


Trendy krasa | 17.nov 2019

Vanity Mirror: Najlepšie príručné zrkadl...

Pokiaľ ho nemáte doma, poznáte ho minimálne z hotelových izieb. Vanity Mirror, alebo príručné zrkadlo je praktický pomocník, ktorého oceníte...


Trendy krasa | 16.nov 2019

Jo Malone vytvorila parfumy pre ZARU

Parfumérka Jo Malone je uznávanou osobnosťou vo svete parfumov a vôní. Tentokrát svoje skúsenosti a expertízu poskytlu globálnej značke ZARA...


Aký vplyv má pH na vašu pleť?

Pamätáte si ešte experimenty na chémii zo základnej či strednej školy, keď ste do rôznych roztokov namáčali papieriky, ktoré sa...

predplatne

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Very Ralph: Životný príbeh módneho velik...

Ralph Lauren je jednou z najväčších a zároveň posledných žijúcich módnych ikon na svete. 80-ročný za...

Ligotavá jeseň v znamení minimalizmu

Jeseň je na jednej strane krásna, farebná a romantická, no niekedy dokáže byť aj poriadne melan...

Jesenné deco trendy

Ak aj vy uvažujete nad jemným upgrade-om vášho interiéru, poradíme vám, aké kúsky si vybrať. Medzi n...