Slnečné dní máme tu a horúce počasie nás núti zhadzovať vrstvy. Siahame preto po krátkych šortkách, minišatách či jemných blúzkach, ktoré odhaľujú poriadne množstvo kože. Práve preto chce byť väčšina z nás okamžite opálená. Ako to však robiť zdravo a uvážene?

 

coola@coola

 

 

1. Jedna aplikácia na začiatku dňa stačí

Chyba, ktorú robí väčšina z nás. Bez ohľadu na to, aký vysoký ochranný faktor používate, nikdy nestačí aplikovať opaľovací krém iba raz. Vo všeobecnosti účinkujú iba 90-120 minút. Príčinou je potenie, kúpanie a aj samotné zloženie dokáže ovplyvniť dĺžku trvania.

 

2. Čím vyššie SPF, tým väčšia ochrana

SPF znamená Sun Protection Factor a hovorí o tom, ako dlho vás dokáže uchrániť pred škodlivým vplyvom slnečných lúčov. Ak sa bežne spálite na slnku bez ochrany po hodine, ochranný faktor 10 vás ochráni 60 minút x 10. Čiže by ste mali ostať v bezpečí až 600 minút, avšak žiaden SPF takto dlho neúčinkuje. Preto je potrebné naniesť novú vrstvu aspoň každé dve hodiny.

 

3. Prirodzene tmavá pokožka nepotrebuje ochranu

Ďalšia z najčastejších chýb. Aj tmavá pokožka potrebuje ochranu pretože okrem toho, že aj ona sa môže spáliť, nevyhne sa predčasnému starnutiu, rozšíreným pórom, pigmentovým škvrnám a navyše ju takto vystavujete riziku rakoviny kože.

 

4. Slnko redukuje akné

Je pravda, že vystavovanie sa slnečnému žiareniu alebo dokonca žiareniu v soláriu dokáže dočasne zlepšiť vzhľad pleti, no iba z povrchového hľadiska. Akné a iné nedokonalosti vďaka slnku nemiznú, sú iba menej viditeľné pretože na opálenej/ tmavšej pleti lepšie splývajú. Pravdou však je, že slnko podporuje tvorbu mazu a tým aj môže zhoršiť stav akné.

 

5. Keď je zamračené, nepotrebujem ochranný krém

Ani oblaky nedokážu poskytnúť UV ochranu. Nepriaznivé žiarenie pôsobí aj počas zamračeného dňa, preto je dôležité mať ochranný faktor aj za takýchto podmienok. Neplatí to iba v prípade, že sa chystáte na pláž, ale aj počas bežného letného dňa v meste a to najmä v prípade, že používate kozmetické produkty s obsahom retinolu či vitamínu C, ktoré dobre nereagujú so slnečným žiarením.

Najnovšie zo sekcie krásaKtorý fototyp ste a aké SPF potrebujete?

Vedeli ste, že až 50% Európaniek vo veku 15-25 rokov sa opaľuje bez použitia opaľovacieho krému so SPF? Niektoré dokonca...


Sila prírody v kozmetike

Aj napriek tomu, že moderná kozmetika ponúka najnovšie inovácie a technológie, množstvo z nás sa vracia k základom, ktoré ponúka sama príroda. Práve...


Ako sa správne opaľovať?

Pokiaľ ste si mysleli, že neexistuje správne a nesprávne opaľovanie, vyvedieme vás z omylu. Počas leta je nevyhnutné chrániť pokožku pred silnými...


Trendy krasa | 15.júl 2019

Letná manikúra inšpirovaná Týždňami Módy

Niekedy stačí jediný detail, ktorý vyzdvihne outfit a celkovú vizáž. Tým detailom môžu byť aj vaše nechty, ktoré sú dokonalou čerešničkou...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

summer01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Aké sú benefity vitamínu K?

Veľa sa hovorí o vitamínoch C, B prípadne D v súvislosti so starostlivosťou o pokožku...

Ako rýchlo vyliečiť slnečné popáleniny?

Ľudia sa najčastejšie spália hneď na začiatku leta, kedy je naša zimná pokožka vystavená šokovej ter...

5 chýb, ktoré robíme v horúcom počasí

Horúčavy nám dajú poriadne zabrať. Na jednej strane je naša pleť vystavovaná extrémnym podmienkam a&...