Snáď nie je človek, ktorý by sa v týchto dňoch nezaujímal o šírenie nebezpečného koronavírusu z Číny do sveta. Tento vírus spôsobuje chrípkové ochorenie, ktoré je vysoko infekčné a nezriedka sa končí smrťou. Každým dňom sa nebezpečie približuje a ľudia začínajú mať reálne obavy o svoje zdravie. Existuje okrem hygieny niečo, čo môže ochrániť naše zdravie? Áno, existuje. Je to vitamín C.
Niektoré zvieratá si vytvárajú vitamín C samy, ľudia žiaľ nie
Spomeňte si, kedy ste videli mačku alebo psa s kašľom, teplotou a výtokom z nosa. Pravdepodobne nikdy, aj keď tieto príznaky u domácich miláčikov tiež existujú. Existujú, ale v omnoho menšej miere, ako je to u človeka.
Dôvodom je, že skoro všetky zvieratá si dokážu vyrobiť vitamín C, ktorý zohráva rozhodujúcu úlohu v boji proti infekciám. Človek si žiaľ nevie vyrobiť vitamín C sám, a preto je odkázaný na jeho príjem potravou. Nechceme zachádzať hlboko do biochémie, ale vitamín C si môžete predstaviť ako palivo imunitného systému v boji s vírusmi. Keď je vírusov málo, paliva sa spotrebuje menej. Keď je vírusov veľa, potrebujeme veľa paliva na zásobovanie nášho imunitného systému. Preto treba v období hroziacej nákazy zásobiť telo dostatočným množstvom paliva, aby sa vám neminulo skôr, ako zvíťazíte nad vírusmi. Ak sa vám to nepodarí, prepukne ochorenie, a na jeho likvidáciu potrebujete mobilizovať všetky záložné zdroje energie. Ak vám chýbajú, musíte ísť do postele.
Ako bojovať proti ochoreniu?
Riešením je príjem vitamínu C v dávke 2000 mg a viac denne. Toto je množstvo, ktoré je skoro nemožné získať pestrou stravou. 2000mg vitamínu C predstavuje asi 36 citrónov, 1kg paprík, 1,2kg čiernych ríbezlí, 15kg rajčín a 40kg jabĺčok.
V týchto výnimočných prípadoch siahnite po vhodnom vitamíne C vo farmaceutickej kvalite, a nie potravinárskej kvalite. Ideálne je konzumovať práškový viatamín C, čajovú lyžičku prášku rozpustíte vo vode a máte osviežujúci nápoj, ktorý popíjate celý deň.
Pokiaľ choroba už prepukne, je potrebné príjem vitamínu C dramaticky zvýšiť. Ideálny je lipozomálny vitamín C, ktorý nezaťažuje žalúdok a má vysokú vstrebateľnosť. Pri výbere dávajte pozor, aby v jeho výrobe bol použitý slnečnicový lecitín (zväčša sa používa sójový lecitín, ktorý je cenovo výhodnejší, ale môže byť alergénom), a tiež aby výrobok neobsahoval žiadne konzervanty a stabilizátory. Nepotrebujete predsa telo zbytočne zaťažovať ich likvidáciou, keď má práce vyše hlavy s vírusmi a baktériami. Ak vypijete 200ml fľaštičku za jeden dva dni, nič sa vám nestane a telu dodáte potrebné palivo na boj s ochorením.
Viac informácií: www.vitaminyprezdravie.sk