24. 3. 2012
Dve tretiny nášho tela tvorí voda. Odhaduje sa, že člověk s váhou 70 kg jej má v sebe 50 litrov. Len malá časť sa nachádza v telesných tekutinách – v krvi, v lymfe, v žalúdočnom alebo črevnom obsahu – asi 15 litrov. Ďalších asi 30 litrov vody obsahujú tkanivá orgánov.
Čo sa stane, ak pijeme málo
Pitný režim riadi konštitúcia človeka, vek, aktivita a okolité prostredie. Nedostatok vody sa prejaví suchosťou slizníc, únavou, malátnosťou, spavosťou, poruchou koordinácie, znížením kožného napätia, zrýchlením pulzu, poklesom krvného tlaku. Spotreba tekutín je úmerná vonkajšej teplote, záťaži a nadmorskej výške. Pri zvýšenej spotrebe tekutín pri telesnej záťaži sa až 75 % energie mení na teplo a telesná teplota sa znižuje potením. Pri chladnom suchom vzduchu sa potíme menej, ale viac vody stratíme dýchaním. Stratu tekutín dýchaním zvyšuje nadmorská výška a môže dosahovať 0,5 až 1,5 litra za hodinu. Strata tekutín o 2 % znižuje výkon až o 20 % (1,6 l u 80 kg ťažkej osoby). Strata tekutín nad 6 % už môže viesť ku kolapsu, ktorý sa môže skončiť smrťou. Dobrým ukazovateľom správneho pitného režimu je ranný moč. Má byť svetlý a v dostatočnom množstve.
Kedy a koľko máme piť
Je užitočné napiť sa hneď ráno. Budeme sa cítiť lepšie, črevá sa prečistia, organizmus sa primerane zavlaží, premyjú sa obličky a zlepší sa krvný obeh. Odporúčaná denná spotreba tekutín je 30 - 35 ml na kg hmotnosti pri bežnom zaťažení. Je dobré piť častejšie v malých dávkach. Na deficit vody nás upozorní smäd. Pocit smädu, je však už volaním na poplach. S postupujúcim vekom tento pocit slabne, starí ľudia ho takmer nepoznajú. Nápoje, ktoré konzumujeme, nemajú byť príliš studené. Vlažný nápoj prechádza telom postupne a osvieži ho lepšie. Ľadový nápoj zhoršuje trávenie a môže vyvolať zápal sliznice žalúdka.
Čo máme piť
Vodu obsahujú i chemicky spracované tekutiny – káva, čaj, limonáda, kola a alkoholické nápoje. Obsahujú však i veľa škodlivej chémie, farbivá a konzervanty, umelé arómy, sladidlá. Na ich odstránenie telo potrebuje viac vody, ako jej tieto nápoje obsahujú. Navyše pôsobia močopudne a organizmus dehydrujú. Všimnime si, že v niektorých kaviarňach nám ku káve prinesú aj deci vody či minerálky. Ku všetkým týmto nápojom teda treba vypiť rovnaké množstvo vody.
Nápoje nesmú byť presladené a husté. Presladené limonády s vyše 2,5 % cukru zaťažujú žalúdok a želané osvieženie nepríde. Cukor spomaľuje vstrebávanie vody a odníma telu tekutinu na svoje spracovanie. Ak im nevieme odolať, treba ich aspoň dvoj-trojnásobne zriediť. Džúsy vyberajme čo najmenej sladené a ochutené, uprednostňujme jablkový, pomarančový, ríbezľový, hroznový, ananásový a paradajkový džús, ktoré obsahujú dostatok horčíka, železa a draslíka.
Pivo obsahuje látky, podporujúce tvorbu žalúdočných štiav, uľahčujú trávenie, dodávajú organizmu vitamíny skupiny B a horčiny, ale každodenné pitie piva je vzhľadom na obsah alkoholu nevhodné.
Mlieko nie je nápoj, ale potravina, vyžadujúca zložité trávenie. Mliečne bielkoviny a tuky spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, čím v ňom zadržiavajú tekutinu.
Minerálne vody obsahujú minerálne látky, ktoré potrebujeme na každom kroku. Ako bežný nápoj však nie sú vhodné liečivé minerálne vody a vody s vysokým obsahom sodíka. Vhodné sú minerálky s nízkou koncentráciou minerálov. Na bežné pitie je najlepšia obyčajná pramenitá voda chudobná na minerály.
Na každodenné dopĺňanie tekutín sú výborné nesladené bylinné alebo ovocné čaje. Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy zasa posilňujú organizmus. Obsahujú vitamíny, minerály, účinné fytoprodukty, majú výbornú chuť a sú osviežujúce. Vhodné sú aj minerálky bez bubliniek neutrálneho charakteru a riedené iónové a vitamínové nápoje.
pripravila: Barbara Turčíková
Fartlek: Ideálny štart za vysnívanou postavou
Dali ste si aj vy novoročné predsavzatie týkajúce sa vašej postavy…