Aj napriek tomu, že vitamín B6 je zatienený ostatnými béčkami ako B12 či B3, má veľmi dôležitú úlohu v našom tele. Zatiaľ čo väčšina vitamínov zo skupiny B sa stará o správne trávenie a využívanie nutrientov obsiahnutých v strave, B6 sa stará o hormonálne zdravie a to najmä v prípade výživy žien.

 

b6

 

 

Aby ste si zabezpečili dostatočný príjem aj tohto béčka, zrejme vám ako prvé napadne siahnuť po doplnkoch výživy. Najideálnejšie však je prijímať ho v strave. Denná dávka pre dospelého človeka predstavuje 1,3 miligramu. A kde nájdete dostatok vitamín B6? Zdroj najlepšie využiteľného vitamínu sa nachádza v tuniakovi, sezamových semiačkach, morčacom mäse a v hovädzine.

Benefity

1. Zdravé cievy

Pri príjme proteínov z jedla prijímame aj homodysteín, čo je typ aminokyseliny. Pokiaľ sa však táto aminokyselina premnoží, môže to viesť ku zápalovým ochoreniam a kardiovaskulárnym problémom. Vitamín B6 dokáže tento proces regulovat.

2. Funkcia mozgu

Vitamín B6 sa zároveň stará aj o vývoj mozgu a nervovej sústavy. Nedostatok môže viesť k rôznym ochoreniam ako demencia či Alzheimerova choroba.

 

3. Hormonálna rovnováha

Hormóny sú alchýmia samé o sebe. Avšak poradiť si s nimi vie tento vitamín. Podporuje tvorbu progesterónu a vyplavovanie nadbytočného estrogénu. Takto pomáha dosahovať hormonálnu rovnováhu.

 

4. Zlepšuje náladu

Výskumy potvrdili, že tento vitamín má dôležitú úlohu pri tvorbe serotonínu. Reguluje tým nielen náladu, ale pomáha aj pri ťažších diagnózach ako depresie, stres a napätie.

 

5. Zdravý spánok

Melatonín a jeho spojenie so zdravým a kvalitným spánkom už nie je novinkou, avšak vedeli ste, že vitamín B6 podporuje tvorbu melatonínu? Vďaka nemu budú vaše rána sviežejšie a noci hlbšie.

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 18.feb 2020

Beauty trendy z LFW FW20

Podľa britských dizajnérov, ktorí nám predstavili svoje kolekcie na nedávnom Fashion Week-u, sa na jeseň budú nosiť nahé pery, nežne...


Vyskúšajte 3 odtiene nefalšovanej krásy

Vonkajšia krása a mladosť sú to, o čo sa dnes snaží každá jedna žena, aj muž. Avšak zmenám súvisiacim s...


Líčenie | 13.feb 2020

Valentínska vizáž: Inšpirácia od svetový...

Každý si oslavu lásky predstavuje inak, pre niekoho to je chutná večera, niekto si vysníva exkluzívny pobyt pri Eiffelovke, iní...


Trendy krasa | 13.feb 2020

Beauty trendy z NYFW FW20

Výrazné červené pery, zamotané vrkoče a kovové odlesky si nás podľa prestížnych módnych domov získajú nasledujúcu sezónu. Aké beauty trendy sa...

 

envy inca inchi 2 300x300

 

envy inca inchi 2 300x300

banner.300x600 miluska

 

Naše tipy

Kostýmové trendy na jar

Džínsová bunda, trench coat či lodičky, to sú typické jarné kúsky. K tomuto ročnému obdobiu vša...

Džínsy na jarný spôsob

Univerzálne, praktické, pohodlné, také sú džínsy. Milované mnohými ženami na svete a niektoré s...

5 tipov ako na ekologický šatník

Byť ekologickejší neznamená iba prestať nakupovať vo fast fashion reťazcoch každý víkend, ale aj nak...