Aj napriek tomu, že vitamín B6 je zatienený ostatnými béčkami ako B12 či B3, má veľmi dôležitú úlohu v našom tele. Zatiaľ čo väčšina vitamínov zo skupiny B sa stará o správne trávenie a využívanie nutrientov obsiahnutých v strave, B6 sa stará o hormonálne zdravie a to najmä v prípade výživy žien.

 

b6

 

 

Aby ste si zabezpečili dostatočný príjem aj tohto béčka, zrejme vám ako prvé napadne siahnuť po doplnkoch výživy. Najideálnejšie však je prijímať ho v strave. Denná dávka pre dospelého človeka predstavuje 1,3 miligramu. A kde nájdete dostatok vitamín B6? Zdroj najlepšie využiteľného vitamínu sa nachádza v tuniakovi, sezamových semiačkach, morčacom mäse a v hovädzine.

Benefity

1. Zdravé cievy

Pri príjme proteínov z jedla prijímame aj homodysteín, čo je typ aminokyseliny. Pokiaľ sa však táto aminokyselina premnoží, môže to viesť ku zápalovým ochoreniam a kardiovaskulárnym problémom. Vitamín B6 dokáže tento proces regulovat.

2. Funkcia mozgu

Vitamín B6 sa zároveň stará aj o vývoj mozgu a nervovej sústavy. Nedostatok môže viesť k rôznym ochoreniam ako demencia či Alzheimerova choroba.

 

3. Hormonálna rovnováha

Hormóny sú alchýmia samé o sebe. Avšak poradiť si s nimi vie tento vitamín. Podporuje tvorbu progesterónu a vyplavovanie nadbytočného estrogénu. Takto pomáha dosahovať hormonálnu rovnováhu.

 

4. Zlepšuje náladu

Výskumy potvrdili, že tento vitamín má dôležitú úlohu pri tvorbe serotonínu. Reguluje tým nielen náladu, ale pomáha aj pri ťažších diagnózach ako depresie, stres a napätie.

 

5. Zdravý spánok

Melatonín a jeho spojenie so zdravým a kvalitným spánkom už nie je novinkou, avšak vedeli ste, že vitamín B6 podporuje tvorbu melatonínu? Vďaka nemu budú vaše rána sviežejšie a noci hlbšie.

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 17.jan 2019

Kolaborácia Maybelline x Puma: Športová ...

V priebehu posledných rokov sme boli svedkami mnohých kolaborácií, ktoré prepájali rôzne odvetvia, pričom móda a šport sa stali jednou...


Anti-age produkty, ktoré by ste mali zač...

Na prevenciu voči starnutiu sa zväčša zabúda a prvé produkty do našej starostlivosti začíname zaraďovať až vtedy, keď sa objavia prvé...


Trendy krasa | 16.jan 2019

Nude manikúra pre každý tón pleti

Nude manikúra je síce veľmi trendy, no napriek tomu, sme už mnohé odchádzali z manikúry nespokojné. Prečo? Veľmi záleží totiž na...


Kozmetické trendy na rok 2019

Profesionálne produkty na domáce použitie, starostlivosť pre celé telo, ale aj udržateľnosť. Tieto trendy v kozmetickom priemysle sa začali ukazovať už...

predplatne

predplatne

zima 2018 topfashion vpravo

 tlacitko kupit2

Naše tipy

5 vzorcov ako nosiť skinny džínsy

Aj napriek tomu, že žijeme v dobe, kedy si popularitu získali zvonové džínsy a pracovné no...

Nohavicový kostým podľa pravidiel street...

Nohavicové kostýmy sa na scéne objavili veľmi rýchlo a ešte rýchlejšie si vybudovali svoju stab...

Insta značky, ktoré by ste v roku 2019 m...

Módna scéna je v dnešnej dobe rôznorodá a neustále premenlivá. Popularita trendov, ale aj ...