Aj napriek tomu, že vitamín B6 je zatienený ostatnými béčkami ako B12 či B3, má veľmi dôležitú úlohu v našom tele. Zatiaľ čo väčšina vitamínov zo skupiny B sa stará o správne trávenie a využívanie nutrientov obsiahnutých v strave, B6 sa stará o hormonálne zdravie a to najmä v prípade výživy žien.

 

b6

 

 

Aby ste si zabezpečili dostatočný príjem aj tohto béčka, zrejme vám ako prvé napadne siahnuť po doplnkoch výživy. Najideálnejšie však je prijímať ho v strave. Denná dávka pre dospelého človeka predstavuje 1,3 miligramu. A kde nájdete dostatok vitamín B6? Zdroj najlepšie využiteľného vitamínu sa nachádza v tuniakovi, sezamových semiačkach, morčacom mäse a v hovädzine.

Benefity

1. Zdravé cievy

Pri príjme proteínov z jedla prijímame aj homodysteín, čo je typ aminokyseliny. Pokiaľ sa však táto aminokyselina premnoží, môže to viesť ku zápalovým ochoreniam a kardiovaskulárnym problémom. Vitamín B6 dokáže tento proces regulovat.

2. Funkcia mozgu

Vitamín B6 sa zároveň stará aj o vývoj mozgu a nervovej sústavy. Nedostatok môže viesť k rôznym ochoreniam ako demencia či Alzheimerova choroba.

 

3. Hormonálna rovnováha

Hormóny sú alchýmia samé o sebe. Avšak poradiť si s nimi vie tento vitamín. Podporuje tvorbu progesterónu a vyplavovanie nadbytočného estrogénu. Takto pomáha dosahovať hormonálnu rovnováhu.

 

4. Zlepšuje náladu

Výskumy potvrdili, že tento vitamín má dôležitú úlohu pri tvorbe serotonínu. Reguluje tým nielen náladu, ale pomáha aj pri ťažších diagnózach ako depresie, stres a napätie.

 

5. Zdravý spánok

Melatonín a jeho spojenie so zdravým a kvalitným spánkom už nie je novinkou, avšak vedeli ste, že vitamín B6 podporuje tvorbu melatonínu? Vďaka nemu budú vaše rána sviežejšie a noci hlbšie.

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 15.mar 2019

Kozmetická kolekcia inšpirovaná street a...

Značka MAC Cosmetics sa spojila so street umelcom a sochárom eL Seed. V limitovanej edícii nájdete rúže, očné tiene, kozmetické štetce, rozjasňovač...


Trendy krasa | 15.mar 2019

Jarné manikúrové trendy

Aj pokiaľ vás trendy z Týždňov módy neovplyvňujú, striedanie ročných období má na vás zaručene vplyv, minimálne podvedome. S príchodom...


Trendy krasa | 12.mar 2019

8 tipov ako si udržať upravené nechty

Na to, aby ste mali dokonale upravenú manikúru nemusíte chodiť každé dva týždne k manikérke, vystačíte si doma so svojim klasickým...


Potrebujeme chladničku na kozmetiku?

Kde skladujete vaše kozmetické séra, masky na tvár či očné krémy? Pre väčšinu z nás je správnou odpoveďou pravdepodobne kúpeľňa, avšak...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

zima 2018 topfashion vpravo

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Najlepšie kolekcie z PFW I.

Paríž musí milovať každý nadšenec módy. Toľko módnych domov, dizajnérov, coutouriérov nenájdete asi ...

Ulla Johnson navrhla kolekciu s Bobbi Br...

Meno Ulla Johnson je synonymom moderného urban boho štýlu. Jej éterické kvetinové potlače a splývavé...

V zákulisí PFW

V zákulisí módnych prehliadok sa nám naplno prejaví atmosféra jednotlivých kolekcií. Zatiaľ čo ...