Aj napriek tomu, že vitamín B6 je zatienený ostatnými béčkami ako B12 či B3, má veľmi dôležitú úlohu v našom tele. Zatiaľ čo väčšina vitamínov zo skupiny B sa stará o správne trávenie a využívanie nutrientov obsiahnutých v strave, B6 sa stará o hormonálne zdravie a to najmä v prípade výživy žien.

 

b6

 

 

Aby ste si zabezpečili dostatočný príjem aj tohto béčka, zrejme vám ako prvé napadne siahnuť po doplnkoch výživy. Najideálnejšie však je prijímať ho v strave. Denná dávka pre dospelého človeka predstavuje 1,3 miligramu. A kde nájdete dostatok vitamín B6? Zdroj najlepšie využiteľného vitamínu sa nachádza v tuniakovi, sezamových semiačkach, morčacom mäse a v hovädzine.

Benefity

1. Zdravé cievy

Pri príjme proteínov z jedla prijímame aj homodysteín, čo je typ aminokyseliny. Pokiaľ sa však táto aminokyselina premnoží, môže to viesť ku zápalovým ochoreniam a kardiovaskulárnym problémom. Vitamín B6 dokáže tento proces regulovat.

2. Funkcia mozgu

Vitamín B6 sa zároveň stará aj o vývoj mozgu a nervovej sústavy. Nedostatok môže viesť k rôznym ochoreniam ako demencia či Alzheimerova choroba.

 

3. Hormonálna rovnováha

Hormóny sú alchýmia samé o sebe. Avšak poradiť si s nimi vie tento vitamín. Podporuje tvorbu progesterónu a vyplavovanie nadbytočného estrogénu. Takto pomáha dosahovať hormonálnu rovnováhu.

 

4. Zlepšuje náladu

Výskumy potvrdili, že tento vitamín má dôležitú úlohu pri tvorbe serotonínu. Reguluje tým nielen náladu, ale pomáha aj pri ťažších diagnózach ako depresie, stres a napätie.

 

5. Zdravý spánok

Melatonín a jeho spojenie so zdravým a kvalitným spánkom už nie je novinkou, avšak vedeli ste, že vitamín B6 podporuje tvorbu melatonínu? Vďaka nemu budú vaše rána sviežejšie a noci hlbšie.

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 15.júl 2019

Letná manikúra inšpirovaná Týždňami Módy

Niekedy stačí jediný detail, ktorý vyzdvihne outfit a celkovú vizáž. Tým detailom môžu byť aj vaše nechty, ktoré sú dokonalou čerešničkou...


Ako si udržať opálenie?

Každý kto v lete naháňa bronzovú pokožku bude určite súhlasiť, že zachovať si opálenie je ešte ťažšie ako jeho nadobudnutie. Ako...


Aký vplyv má životný štýl na zdravie a k...

Životný štýl má obrovský vplyv na naše celkové zdravie. Odráža sa samozrejme aj na stave pleti a jej vzhľade. Ktoré zlozvyky...


Ako sa starať o pleť v lete?

Potrebuje naša pleť iný prístup v lete a iný v zime? Odpoveď je jednoznačná- potrebuje! Každé ročné obdobie jej totiž...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

summer01

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Aké sú benefity vitamínu K?

Veľa sa hovorí o vitamínoch C, B prípadne D v súvislosti so starostlivosťou o pokožku...

Ako rýchlo vyliečiť slnečné popáleniny?

Ľudia sa najčastejšie spália hneď na začiatku leta, kedy je naša zimná pokožka vystavená šokovej ter...

5 chýb, ktoré robíme v horúcom počasí

Horúčavy nám dajú poriadne zabrať. Na jednej strane je naša pleť vystavovaná extrémnym podmienkam a&...