Aj napriek tomu, že vitamín B6 je zatienený ostatnými béčkami ako B12 či B3, má veľmi dôležitú úlohu v našom tele. Zatiaľ čo väčšina vitamínov zo skupiny B sa stará o správne trávenie a využívanie nutrientov obsiahnutých v strave, B6 sa stará o hormonálne zdravie a to najmä v prípade výživy žien.

 

b6

 

 

Aby ste si zabezpečili dostatočný príjem aj tohto béčka, zrejme vám ako prvé napadne siahnuť po doplnkoch výživy. Najideálnejšie však je prijímať ho v strave. Denná dávka pre dospelého človeka predstavuje 1,3 miligramu. A kde nájdete dostatok vitamín B6? Zdroj najlepšie využiteľného vitamínu sa nachádza v tuniakovi, sezamových semiačkach, morčacom mäse a v hovädzine.

Benefity

1. Zdravé cievy

Pri príjme proteínov z jedla prijímame aj homodysteín, čo je typ aminokyseliny. Pokiaľ sa však táto aminokyselina premnoží, môže to viesť ku zápalovým ochoreniam a kardiovaskulárnym problémom. Vitamín B6 dokáže tento proces regulovat.

2. Funkcia mozgu

Vitamín B6 sa zároveň stará aj o vývoj mozgu a nervovej sústavy. Nedostatok môže viesť k rôznym ochoreniam ako demencia či Alzheimerova choroba.

 

3. Hormonálna rovnováha

Hormóny sú alchýmia samé o sebe. Avšak poradiť si s nimi vie tento vitamín. Podporuje tvorbu progesterónu a vyplavovanie nadbytočného estrogénu. Takto pomáha dosahovať hormonálnu rovnováhu.

 

4. Zlepšuje náladu

Výskumy potvrdili, že tento vitamín má dôležitú úlohu pri tvorbe serotonínu. Reguluje tým nielen náladu, ale pomáha aj pri ťažších diagnózach ako depresie, stres a napätie.

 

5. Zdravý spánok

Melatonín a jeho spojenie so zdravým a kvalitným spánkom už nie je novinkou, avšak vedeli ste, že vitamín B6 podporuje tvorbu melatonínu? Vďaka nemu budú vaše rána sviežejšie a noci hlbšie.

Najnovšie zo sekcie krásaUmenie samoopaľovania

Väčšina z nás celú zimu čaká na to, kedy sa vráti teplé počasie a slnečné dni. Keď nám jar a leto ukážu...


Líčenie | 20.máj 2019

Najlepšia vizáž na Cannes Film Festival

Cannes Film Festival je dokonalým zdrojom inšpirácie z módneho aj beauty hľadiska. Rôznorodé pohľady na krásu, hairstyling aj líčenie sa pretavili...


Lagom: Škandinávska starostlivosť o pleť

Škandinávia je po celom svete známa svojim minimalistickým prístupom zrejme ku všetkému od dizajnu, interiérom až po módu. Preto sa...


Trendy krasa | 15.máj 2019

Carine Roitfeld má vlastnú značku parfum...

Jedna z najväčších módnych ikon súčasnosti, bývalá módna redaktorka a úspešná podnikateľka, vytvorila vlastnú značku parfumov. Carine považuje vôňu za doplnok, ktorý...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Naše tipy

10 tipov ako nosiť crop top

Ak ste si doteraz mysleli, že crop topy sú určené výhradne tínedžerkám, presvedčíme vás o opaku. Naš...

Exkluzívna kolekcia ku výstave Camp: Not...

Ako prvá sa na scéne objavila kniha, nasledovala ostro sledovaná akcia MET Gala a teraz je na rade e...

Výstava Camp: Notes On Fashion

MET Gala každoročne odštartuje hlavnú výstavu roka v newyorskom múzeu The Metropolitan Museum of Art...