18. 1. 2012

Aj vy ste si dali do nového roka záväzok, že sa budete viac o seba starať? Tak si pozorne prečítajte nasledujúce riadky. Starostlivosť o seba neznamená, že denne vypijete 2 litre vody a vyhnete sa kýchajúcemu kolegovi. To nestačí. Ukázalo sa, že naše každodenné návyky, alebo skôr zlozvyky, nás oberajú o zdravie viac, ako si myslíme. Tak ako tomu predchádzať?

obr1Nezabúdajte na svojich priateľov: Výskumy dokázali, že čím menej sme v spojení s ľuďmi – či už s kolegami v práci, s rodinou doma alebo starými známi, tým väčšiu šancu máme ochorieť. Zdá sa vám to postavené na hlavu? Ani nie. Čím viac prichádzate do kontaktu s ľuďmi, tým je vaša odolnosť voči vírusom väčšia a vaša obranyschopnosť silnejšia.

Čo robiť: To je jednoduché. Nezabúdajte na svojich priateľov a namiesto „chatovania" či „skypovania" vybehnite spolu na kávu, do kina či na plaváreň.

Vyspite sa: Nedostatok spánku negatívne vplýva na našu imunitu. Najlepším príkladom sú študenti, ktorý pár nocí pred skúškou nespia a len sa učia. To, že sa po pár takto strávených dňoch necítia dobre nezapríčiňuje strach zo skúšky, ale nedostatok spánku. Zlý či nedostatočný spánok priamo súvisí s nižšou funkciou imunitného systému a zapríčiňuje znižovanie krviniek bojujúcich s mikróbmi. Na University of Chicago prebehol výskum, ktorý priniesol zaujímavé výsledky. Vedci zistili, že telá mužov, ktorí v noci spali len 4 hodiny po dobu jedného týždňa, produkovali až o polovicu menej protilátok proti chrípke ako telá mužov, ktorí spali sedem až osem hodín.

Čo robiť: Väčšina dospelých ľudí potrebuje sedem až deväť hodín spánku, aby bolo ich telo schopné poriadne fungovať. Nepodceňujte to.

Buďte optimistom: Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí vidia poloplný a nie poloprázdny, žijú dlhšie. Rovnako aj pesimisti, ktorí prehodnotili svoj pohľad na svet a vniesli viac šťastia do svojho života, majú menej stresu a žijú lepšie. Zaujímavo dopadol aj jeden výskum, ktorý potvrdil, že študenti právnickej fakulty, ktorí začali prvý semester optimistickým zážitkom mali v polovici semestra viac pomocných T-buniek (druh bielych krviniek) ako študenti, ktorí tento pozitívny zážitok nemali. Jedným z dôvodov, prečo pozitívny prístup pomáha zlepšovať imunitný systém je ten, že optimistickí ľudia sa o seba viac starajú.
                                                                                                                                                                                                                  obr2
Čo robiť:
Zmeniť osobnosť je ťažké. No aj keď to bude znieť teatrálne, pokúste sa každý deň nájsť niečo, čo vám spôsobí radosť, vyčarí úsmev na tvári a aspoň trochu zlepší náladu.Diskutujte: Konštruktívna hádka s vaším partnerom môže skutočne zvyšovať imunitu. Vedci z University of California odpurúčali vyše štyridsiatim párom diskutovať o ich problémoch v manželstve aspoň 15. minút denne. A výsledky? Krvný tlak, srdcová frekvencia a imunitný systém boli v podobnom stave ako po miernom cvičení. Avšak páry, ktoré často používali sarkazmus a nadávky mali vyššie hladiny stresového hormónu, ktorý sa do tela vyplavoval až o 40% dlhšie ako hormóny, ktoré sa vyplavovali počas konštruktívneho rozhovoru.
Čo robiť: Neduste v sebe veci, ktoré vás trápia, zbytočne si tým ubližujete.

Noste svoje vlastné pero: Možno vám táto požiadavka pripadá smiešna, ale zamyslite sa spolu s nami. Najviac baktérii sa hromadí a zdržuje na veciach, ktoré používa veľké množstvo ľudí. Perá v práci, na pošte či v banke prejdú denne rukami stovky ľudí a baktérie tak majú ideálne podmienky.

Čo robiť: Pred odchodom z domu si nezabudnite do kabelky či tašky vziať vlastné pero a používajte ho všade – u lekára, pri preberaní zásielok, kdekoľvek. 

pripravila: Katarína Segešová 

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 20.sep 2019

Beauty trendy z NYFW

Street stylové trendy, romantika či batikované potlače stále vládnu módnemu svetu. Ako to však vyzerá v beauty odvetví? Dokázali sa prebojovať...


Ako predísť zarasteným chĺpkom?

Zarastené chĺpky sú častým sprievodným symptómom, ktorý nastáva po holení. Okrem toho, že ich nikto nepovažuje za estetické, môže byť...


Trendy krasa | 13.sep 2019

Ako si vybrať ideálny tvar nechtov?

Aj taký detail, akým je tvar nechtov dokáže urobiť veľký rozdiel. Vie opticky predĺžiť prsty či zoštíhliť ruku. Vyberte si...


Kozmetika navrhnutá umelou inteligenciou

Kozmetický priemysel je dnes v rozpuku o čom hovorí množstvo značiek, ktoré vzniká takmer s každým novým dňom. Do vlastných kozmetických značiek sa...

fashionlive

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Vitamíny a minerály pre zdravé vlasy

Bohužiaľ nie všetkým nám príroda nadelila hustú, zdravú hrivu, ktorou by sme sa mohli chváliť za kaž...

5 typov manikúry: Ktorá je pre vás?

Mnohé z nás majú radi tú chvíľku pokoja a relaxu, ktorú nám prináša domáca úprava nechtov...

Najväčšie beauty trendy sezóny

Obdobie leta je vždy dobrodružné aj v prípade beauty trendov. Nebojíme sa farieb ani extravagan...