18. 1. 2012
Aj vy ste si dali do nového roka záväzok, že sa budete viac o seba starať? Tak si pozorne prečítajte nasledujúce riadky. Starostlivosť o seba neznamená, že denne vypijete 2 litre vody a vyhnete sa kýchajúcemu kolegovi. To nestačí. Ukázalo sa, že naše každodenné návyky, alebo skôr zlozvyky, nás oberajú o zdravie viac, ako si myslíme. Tak ako tomu predchádzať?
Nezabúdajte na svojich priateľov: Výskumy dokázali, že čím menej sme v spojení s ľuďmi – či už s kolegami v práci, s rodinou doma alebo starými známi, tým väčšiu šancu máme ochorieť. Zdá sa vám to postavené na hlavu? Ani nie. Čím viac prichádzate do kontaktu s ľuďmi, tým je vaša odolnosť voči vírusom väčšia a vaša obranyschopnosť silnejšia.
Čo robiť: To je jednoduché. Nezabúdajte na svojich priateľov a namiesto „chatovania" či „skypovania" vybehnite spolu na kávu, do kina či na plaváreň.
Vyspite sa: Nedostatok spánku negatívne vplýva na našu imunitu. Najlepším príkladom sú študenti, ktorý pár nocí pred skúškou nespia a len sa učia. To, že sa po pár takto strávených dňoch necítia dobre nezapríčiňuje strach zo skúšky, ale nedostatok spánku. Zlý či nedostatočný spánok priamo súvisí s nižšou funkciou imunitného systému a zapríčiňuje znižovanie krviniek bojujúcich s mikróbmi. Na University of Chicago prebehol výskum, ktorý priniesol zaujímavé výsledky. Vedci zistili, že telá mužov, ktorí v noci spali len 4 hodiny po dobu jedného týždňa, produkovali až o polovicu menej protilátok proti chrípke ako telá mužov, ktorí spali sedem až osem hodín.
Čo robiť: Väčšina dospelých ľudí potrebuje sedem až deväť hodín spánku, aby bolo ich telo schopné poriadne fungovať. Nepodceňujte to.
Buďte optimistom: Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí vidia poloplný a nie poloprázdny, žijú dlhšie. Rovnako aj pesimisti, ktorí prehodnotili svoj pohľad na svet a vniesli viac šťastia do svojho života, majú menej stresu a žijú lepšie. Zaujímavo dopadol aj jeden výskum, ktorý potvrdil, že študenti právnickej fakulty, ktorí začali prvý semester optimistickým zážitkom mali v polovici semestra viac pomocných T-buniek (druh bielych krviniek) ako študenti, ktorí tento pozitívny zážitok nemali. Jedným z dôvodov, prečo pozitívny prístup pomáha zlepšovať imunitný systém je ten, že optimistickí ľudia sa o seba viac starajú.
Čo robiť: Zmeniť osobnosť je ťažké. No aj keď to bude znieť teatrálne, pokúste sa každý deň nájsť niečo, čo vám spôsobí radosť, vyčarí úsmev na tvári a aspoň trochu zlepší náladu.Diskutujte: Konštruktívna hádka s vaším partnerom môže skutočne zvyšovať imunitu. Vedci z University of California odpurúčali vyše štyridsiatim párom diskutovať o ich problémoch v manželstve aspoň 15. minút denne. A výsledky? Krvný tlak, srdcová frekvencia a imunitný systém boli v podobnom stave ako po miernom cvičení. Avšak páry, ktoré často používali sarkazmus a nadávky mali vyššie hladiny stresového hormónu, ktorý sa do tela vyplavoval až o 40% dlhšie ako hormóny, ktoré sa vyplavovali počas konštruktívneho rozhovoru.
Čo robiť: Neduste v sebe veci, ktoré vás trápia, zbytočne si tým ubližujete.
Noste svoje vlastné pero: Možno vám táto požiadavka pripadá smiešna, ale zamyslite sa spolu s nami. Najviac baktérii sa hromadí a zdržuje na veciach, ktoré používa veľké množstvo ľudí. Perá v práci, na pošte či v banke prejdú denne rukami stovky ľudí a baktérie tak majú ideálne podmienky.
Čo robiť: Pred odchodom z domu si nezabudnite do kabelky či tašky vziať vlastné pero a používajte ho všade – u lekára, pri preberaní zásielok, kdekoľvek.
pripravila: Katarína Segešová
DETOX NA MAX: Pomôžte svojmu telu
Dnes je viac ako inokedy dôležité, aby naše telo bolo odolné a silné.…