Na fotení sme mali možnosť vidieť pri tréningu i jednu z našich najúspešnejších Miss. Len 21-ročná Kristína je dnes veľmi žiadanou modelkou. Spolupracuje so značkami ako Chopard či Elie Saab. A i keď nám prezradila, že má veľmi dobrý genetický základ, rovnako ako jej kolegyne, i ona sa musí občas zapotiť, aby vyzerala tak, ako vyzerá.

 

kristina

 


I keď Kristína na prvý pohľad pôsobí, akoby športovala od detstva, priznáva, že to tak úplne nie je. Napriek tomu, dnes si vie dať poriadne do tela. Nakoniec, pri práci modelky to ani inak nejde. Dobré gény sú jedna vec, no konkurencia nespí a zaspať si nemôže dovoliť ani ona. Kika nedá dopustiť na beh, ktorý jej vraj pomáha aj tak trochu psychicky, rada si zacvičí jogu, ale podľahla najmä funkčnému tréningu. „Dlhšie som sa pohrávala s predstavou, že by som chcela zmeniť svoju postavu, nabrať trochu svalov, a tak som dostala tip práve na tento spôsob tréningu. Je to veľmi vhodná cesta, ako si vyformovať telo, trochu ho vylepšiť... Aj keď som v telocvični každý druhý deň, v mojom prípade to nie je len o cvičení. Zastávam názor, že sme to, čo jeme, a preto si na svoj jedálniček dávam veľký pozor. Na životosprávu si naozaj potrpím,“ prezradila nám popri cvičení bývalá kráľovná krásy. Ďalší dôkaz toho, že ak na sebe budete naozaj pracovať, dočkáte sa vytúženého ovocia. V prípade Kiky sú to bezpochyby pracovné úspechy, ktorých je v posledných mesiacoch neúrekom.

 

 P313422

 

O funkčnom trénigu s Dominikom Hopjakom, trénerom YA Athletics

Čo patrí medzi najväčšie plusy funkčného tréningu, ktoré by mohli zaujať ženy?

V podstate už z názvu je zrejmé, že pôjde o tréning, ktorého hlavným zámerom je zlepšiť funkciu – naše vlastné fungovanie, produktivitu. To sa líši v závislosti od potrieb jednotlivca, jeho životného štýlu, pracovnej pozície, psychického stavu, pohybových návykov... Tréning pre chlapa, ktorý robí osem hodín denne na stavbe, bude programovaný úplne inak ako funkčný tréning pre ženu, pracujúcu v kancelárii. Títo dvaja ľudia budú mať diametrálne odlišné nároky na produktivitu práce, iný pohľad na dosiahnuté ciele a ideály. Vytváranie ich tréningového programu bude musieť zohľadniť všetky tieto skutočnosti.

 

Je tento tréning vhodný na spaľovanie alebo skôr formovanie postavy?

Je vhodný na všetko. Naozaj. Ono, ako som sa snažil už naznačiť, vždy záleží na cieli a potrebách cvičenca. Trénovať funkčnou formou nie je jeden ucelený koncept, jedna šablóna alebo značka firmy. Každý tréner má svoje vlastné know-how, ktorým sa snaží dosiahnuť vytúžený cieľ klienta. Týmto cieľom môže byť vyformovanie postavy, spaľovanie tuku, odstránenie bolesti v dolnej časti chrbtice, urýchlenie rekonvalescencie po operácii kolena atď. Takže, ak si niekto myslel, že funkčný tréning sú žlto-čierne pásy visiace zo steny, fialovo-purpurové kettlebelly odložené vzadu v rohu, spoločný CrossFit, krikľavo zelené minibandy položené na lavičke alebo tančeky v zelenkavých kapsáčoch na 158 BPM, tak to som mu asi trošku skazil ilúziu, za čo sa vopred ospravedlňujem.

 

 PRN4496

 PRN4499

 

Mnoho žien, keďže nemá čas zájsť si do posilňovne, obľubuje tzv. 30-dňové výzvy zamerané na určitú partiu tela. Myslíš si, že má takýto „tréning“ vôbec význam?

Nerád by som sa vyjadroval k takýmto challengeom. Ak sa dotyčná cíti po takejto 30-dňovke dobre, sebavedomo, sexy – tak to najskôr splnilo cieľ. Vždy si však treba klásť otázku, na čo je táto výzva určená a či je to naozaj cesta k dosiahnutiu môjho cieľa. Napríklad, fenomén brušákov na redukciu tuku okolo pása... Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že práve 100 brušákov každý deň im pomôže ku krásne plochému bruchu. No nedostala sa im základná informácia z fyziológie človeka – že zásoba tuku v tele je ako jeden celok. A jedinou možnosťou, ako znížiť percento tuku v tele, je prostredníctvom zrýchlenia metabolizmu, čo môžeme urobiť zapojením veľkých svalových skupín pomocou komplexných činností, ako sú chôdza, beh, bicykel, drepy a iné „whole body“ činnosti…
Takže, keď budeš robiť 30 day challenge brušákov s cieľom mať menej podkožného tuku na bruchu, nemyslím, že budeš úspešná.

 

Aký je najväčší mýtus, ktorý často počuješ od žien?

Najväčší mýtus a blud, čo počúvam od žien, je, že ja nič nejem a priberám, asi mám problém so štítnou žľazou... Ale skutočný problém je niekde inde. Dotyčná môže síce „nič nejesť“, ale ak bude napríklad na dennej báze piť alkohol či alkoholické drinky, tak jej hladovka nepomôže. Mnohé nemajú ani šajn o tom, aké množstvo kalórií v jednotlivých drinkoch prijímajú. Ďalším mýtom je, že zo silového tréningu priberú. Ak je silový tréning nastavený odborníkom a je vykonávaný pravidelne, tak žene môže len urýchliť metabolizmus a tým aj spaľovanie tuku.

 

 

Prečítajte si, ako zvládajú šport ostatné krásky v našom letnom vydaní, ktoré si môžete zakúpiť aj v digitálnej verzii!

foto: Peter Spurný
styling: Alexander Lindov
make-up: Katarína Kmecová/YSL
vlasy: Monika Kalická
modelky: Andrea B./Elite Bratislava, Zuzana G., Eva C. a Kristína Č./Exit mm
text: Radka Vargová
modelky majú na sebe Adidas by Stella McCartney

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 08.júl 2020

Manikúra a ligot: Ako kombinovať nechty ...

Detaily robia celkom, to všetci vieme. Táto poučka sa však netýka len doplnkov ako kabelky či topánky, ale aj manikúry...


Všetko o striách

Strie sú spoločne s celulitídou jedným z najčastejších problémov, ktoré trápia ženy, a to najmä v lete, kedy sa viac odhaľujeme a s tým aj odkrývame...


Trendy krasa | 06.júl 2020

Letná pedikúra: Aké farby si vybrať?

Na pedikúre si všetci dáme minimálne v lete záležať. Predsa len naše chodidlá ukazujeme svetu o čosi viac a častejšie, tak prečo im...


Počuli ste, že škvrny sú nové vrásky?

Ale ako sa dostanú na našu pokožku? A ako sa ich môžeme zbaviť? Poďme sa na to pozrieť rad za...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

AM-PM Beauty s Kateřinou Sokolovou

Krása pramení z vnútra. Katka Sokolová je toho dokonalým príkladom. Jej kariéru v módnom svete ...

Vespa podľa Christian Dior

Keď sa povie Vespa, mnohí z nás si predstavia idylickú jazdu úzkymi talianskymi uličkami, iní z...