Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné
Loading....

Šport a fitness / 10. október 2011

Pilulky mladosti

Pravidelne cvičíte a zdravo sa stravujete. No vaše telo aj napriek tomu starne.

Pilulky mladosti

10.10.2011

obrazok_1_pilulaPravidelne cvičíte a zdravo sa stravujete. No vaše telo aj napriek tomu starne. Čo s tým? Neostáva nám nič iné, len sa s tým zmieriť. Veď starnutie je prirodzené. Alebo nie?

„Starnutie ľudia považujú za nevyhnutné, no v súčasnosti existujú isté predpoklady, že staroba je liečiteľná," hovorí genetik David Sinclair. Dva čoraz obľúbenejšie a populárnejšie prípravky - resveratrol a TA-65, pravdepodobne dokážu ovplyvniť proces hojenia. Počas štúdií a experimentov, vykonaných na myšiach, bolo dokázané, že tieto rastlinné látky dikázali aktivovať enzýmy, ktoré vyvolali „proces opravy" ich DNA.

V roku 2006 bol Sinclair v skupine vedcov, ktorí zistili, že látka resveratrol (polyfenol nachádzajúci sa v červenom víne) sa zúčastňuje na aktivácií enzýmov nazývaných sirtuiny, ktoré existujú v našich bunkách, no v strednom veku majú tendenciu byť menej aktívne. Tieto enzýmy regulujú chemické procesy, ktoré udržujú naše telo fit. Vedci sa domnievajú, že sirtuíny, okrem „opravy DNA," podporujú aj spaľovanie cukrov, tukov a lepšiu látkovú výmenu. Ľudia ktorí užívali resveratrol vo väčších množstvách ako je obvyklé, si všimli zvýšenie energie, koncentrácie a celkovo lepší metabolizmus - všetky znaky mladosti. Užívanie tejto látky takisto spomaľuje, alebo dokonca úplne zastavuje, rast niektorých druhov rakoviny u myší. Klinické testy na ľuďoch sú v plnom prúde.

Ďalšou zázračnou látkou je TA-65. Ide o molekuly extrahované 
z koreňa kozinca, silného antioxidantu, ktorýobrazok_3_pilula aktivuje naše bunky (telomerázy) a zabraňuje starnutiu. Bez telomerázy by sa konce chromozómov pri každej replikácii DNA skracovali a zanikali. Látka TA-65 obnovuje „čiapočky" na konci našej DNA a tým predlžuje život buniek. Objavujú sa však aj negatívne reakcie. Zakladateľ a programový riaditeľ Arizona Center for Integrative Medicine, Andrew Weil, hovorí: „Aktivita telomerázy je spojená s malígnym rastom buniek a niektorí lekári sa obávajú, že ako koncentrovaný doplnok by mohola premeniť prekancerózne bunky na rakovinu. Je to veľmi znepokojujúce. Odporúčam čakať na ďalšie výsledky výskumu." Naopak, Florence Comite, manhattanský endokrinológ, neverí, že existuje spojenie: „Po šiestich mesiacoch užívania TA-65 som prestal používať svoje okuliare na čítanie a myslím si, že po dvoch rokoch je moja pleť hladšia. V jednej malej štúdii sa spomalilo starnutie u myší. A pacienti uvádzajú podobné príznaky - opätovný rast vlasov a vyplnenie vrások. Poznatky v oblasti výskumu sa hromadia a ja verím, že maximálne pozitívne výsledky na seba nenechajú dlho čakať." 

Môžu nám teda enzýmy skutočne pomôcť vyhrať boj nad starobou? „Nemyslím si, že je to otázka či, ale kedy," hovorí doktor Sinclair. 

pripravila: Katarína Segešová 

    5674

    Súvisiace články