10.10.2011

obrazok_1_pilulaPravidelne cvičíte a zdravo sa stravujete. No vaše telo aj napriek tomu starne. Čo s tým? Neostáva nám nič iné, len sa s tým zmieriť. Veď starnutie je prirodzené. Alebo nie?

„Starnutie ľudia považujú za nevyhnutné, no v súčasnosti existujú isté predpoklady, že staroba je liečiteľná," hovorí genetik David Sinclair. Dva čoraz obľúbenejšie a populárnejšie prípravky - resveratrol a TA-65, pravdepodobne dokážu ovplyvniť proces hojenia. Počas štúdií a experimentov, vykonaných na myšiach, bolo dokázané, že tieto rastlinné látky dikázali aktivovať enzýmy, ktoré vyvolali „proces opravy" ich DNA.

V roku 2006 bol Sinclair v skupine vedcov, ktorí zistili, že látka resveratrol (polyfenol nachádzajúci sa v červenom víne) sa zúčastňuje na aktivácií enzýmov nazývaných sirtuiny, ktoré existujú v našich bunkách, no v strednom veku majú tendenciu byť menej aktívne. Tieto enzýmy regulujú chemické procesy, ktoré udržujú naše telo fit. Vedci sa domnievajú, že sirtuíny, okrem „opravy DNA," podporujú aj spaľovanie cukrov, tukov a lepšiu látkovú výmenu. Ľudia ktorí užívali resveratrol vo väčších množstvách ako je obvyklé, si všimli zvýšenie energie, koncentrácie a celkovo lepší metabolizmus - všetky znaky mladosti. Užívanie tejto látky takisto spomaľuje, alebo dokonca úplne zastavuje, rast niektorých druhov rakoviny u myší. Klinické testy na ľuďoch sú v plnom prúde.

Ďalšou zázračnou látkou je TA-65. Ide o molekuly extrahované 
z koreňa kozinca, silného antioxidantu, ktorýobrazok_3_pilula aktivuje naše bunky (telomerázy) a zabraňuje starnutiu. Bez telomerázy by sa konce chromozómov pri každej replikácii DNA skracovali a zanikali. Látka TA-65 obnovuje „čiapočky" na konci našej DNA a tým predlžuje život buniek. Objavujú sa však aj negatívne reakcie. Zakladateľ a programový riaditeľ Arizona Center for Integrative Medicine, Andrew Weil, hovorí: „Aktivita telomerázy je spojená s malígnym rastom buniek a niektorí lekári sa obávajú, že ako koncentrovaný doplnok by mohola premeniť prekancerózne bunky na rakovinu. Je to veľmi znepokojujúce. Odporúčam čakať na ďalšie výsledky výskumu." Naopak, Florence Comite, manhattanský endokrinológ, neverí, že existuje spojenie: „Po šiestich mesiacoch užívania TA-65 som prestal používať svoje okuliare na čítanie a myslím si, že po dvoch rokoch je moja pleť hladšia. V jednej malej štúdii sa spomalilo starnutie u myší. A pacienti uvádzajú podobné príznaky - opätovný rast vlasov a vyplnenie vrások. Poznatky v oblasti výskumu sa hromadia a ja verím, že maximálne pozitívne výsledky na seba nenechajú dlho čakať." 

Môžu nám teda enzýmy skutočne pomôcť vyhrať boj nad starobou? „Nemyslím si, že je to otázka či, ale kedy," hovorí doktor Sinclair. 

pripravila: Katarína Segešová 

Najnovšie zo sekcie krása5 mýtov o opaľovaní

Slnečné dní máme tu a horúce počasie nás núti zhadzovať vrstvy. Siahame preto po krátkych šortkách, minišatách či jemných blúzkach, ktoré...


Vlasy | 30.máj 2019

5 účesov so šatkou

Pamätáte si, keď sa nosili šatky vo vlasoch? Teraz je tento trend naspäť vo svojej pôvodnej podobe, ale aj v moderných...


Trendy krasa | 29.máj 2019

Udržateľné rúže La Bouche Rouge

Keď sa hovorí o udržateľnosti, väčšinou to je v kontexte módy. Beauty priemysel sa jej však tiež nevyhýba a čoraz...


Trendy krasa | 27.máj 2019

Chiara Ferragni vytvorila kapsulovú kole...

Chiara Ferragni potvrdzuje status jednej z najúspešnejších módnych bloggeriek a dnes už aj podnikateliek svojou najnovšou spoluprácou s luxusnou značkou...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Leto farebnej čipky

Keď sa povie čipka, väčšine z nás okamžite napadne biela. Je to nesmrteľná kombinácia, ktorú milujú ...

Ako nosiť oranžovú?

Farbou roka sa síce stala Living Coral, no jej odvážnejšia sestra, oranžová, je bezpochyby farbou le...

Ako nosiť široké nohavice?

Toto leto zabudnite na všetky skinny modely nohavíc vo vašom šatníku a namiesto toho zvoľte tie širo...