12.2.2013

Slovak Fashion Council (SFC), British Council a Slovenské Centrum Dizajnu (SDC) prinášajú unikátnu výstavu slovenských odevných dizajnérov na medzinárodnom podujatí IFS London 2013.

IFS_katalog_A
Slovensko sa zapojilo do významného módneho podujatia, ktoré organizuje British Fashion Council a British Council ako súčasť londýnskeho týždňa módy. Od 12. februára sa v Londýne na podujatí „Módu nezastavíš" predstavia štyri slovenské odevné dizajnérky: Michaela Mazalanová, Izabela Komjati, Dana Kleinert a Lucia Cabanová. Okrem výstavy, ktorá predstaví medzinárodnej odbornej verejnosti tvorbu týchto dizajnérok, bude súčasťou podujatia aj predaj modelov od štrnástich slovenských autorov a značiek.
Význam prezentácie je o to dôležitejší, že sa výstava koná počas London Fashion Weeku, a teda každý, kto v módnom biznise niečo znamená, bude v tomto čase v meste. Je to vynikajúca možnosť prezentovať sa a získať príležitosti a kontakty na ďalšiu možnú spoluprácu.
IFS
Koncept výstavy vytvorila kurátorka Zuzana Šidlíková (autorka knihy Móda na Slovensku v medzivojnovom období) a stalo sa ním hľadanie národnej identity v odevnom priemysle, silný odkaz slovenského folklóru s precíznosťou remeselného spracovania a zároveň nový posun formy súčasných reprezentantov odevného dizajnu na domácej scéne.

Ideový odkaz dobového módneho časopisu Eva z roku 1938 dokazuje mimoriadny záujem o odevnú kultúru, hoci ekonomické možnosti jednotlivca neboli vždy ideálne: „Drevené chalupy na spadnutie, odvšadiaľ podopierané, izby čierne zadymené, podlaha hlinená, zo všetkých strán sála bieda. Ale truhla je nabitá do vrchu šatami, že by sa za ne nehanbila ani princezná. Jedny šaty krajšie od druhých. A tie výšivky! Aká harmónia materiálu, strihov, vzorov a farieb. (...) Je to milión pohybov ťažkých upracovaných rúk, nad plátnom šermujúcich ihlou. Žena je večne márnivá, i dedinská. (...) V krojoch našich, hlavne slovenských, je veľký, doteraz však neobjavený kultúrny, umelecký, národný poklad."

 

„Úvahy nad možnosťami prezentácie slovenskej módy pritiahli našu pozornosť do minulosti. Hoci hľadanie identity prostredníctvom ľudovej kultúry je dodnes na Slovensku symptomatické, na fotografiách Karola Plicku nás nezaujala len prvoplánová nostalgia skrytá v rurálnom prostredí. Modernistické snahy, podporujúce vznik nového umenia a životného štýlu sa u nás prejavujú predovšetkým od 30. rokov 20. storočia, napriek tomu ambivalenciu medzi ľudovým a moderným cítiť v domácej kultúre až do súčasnosti," hovorí Zuzana Šidlíková.

Výstavu slovenských tvorcov v Londýne finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, Slovenské centrum dizajnu, British Council na Slovensku, EHMK Košice 2013, súkromný sektor a Slovak Fashion Council. Za poskytnutie fotografií Karola Plicku ďakujeme Slovenskému národnému múzeu v Martine a za mediálnu podporu magazínu Top Fashion.

 

Kedy: 12. 2. – 20.2. 2013
Vernisáž: 12.2. 2013 o 18.00
Miesto: The Former Central Saint Martins College of Arts and Design, London, UK

Viac info na: www.slovakfashioncouncil.skNajnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 14.jún 2019

Letné klasiky pre každý šatník

Poznáte to, každý rok, každú sezónu a niekedy aj každý týždeň sa dozvedáme o nových trendoch. Tak, ako rýchlo prídu...


Trendy móda | 14.jún 2019

Givenchy predstavuje teniskovú kolaborác...

Prvá prehliadka pánskej kolekcie Givenchy pod vedením Clare Waight Keller predstavila aj zaujímavú kolaboráciu. Módny dom sa spojil so značkou...


Trendy móda | 13.jún 2019

Ako sa nosí crop top vo svete?

Jeden kúsok a má toľko tvárí. Každý si ho dokáže prispôsobiť k svojmu štýlu a pritom dokáže zachovať jeho podstatu...


Trendy móda | 13.jún 2019

Letné outfity, ktoré nikdy nesklamú

Dilema, ktorá nás dokáže zastihnúť v akomkoľvek ročnom období, pri akejkoľvek príležitosti a aj pri úplne zaplnenom šatníku. Čo si...

banner.300x600 miluska

banner.300x600 miluska

1

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Dovolenková móda: Resort 2019

Už je to rok, odkedy nám módne domy predstavili módne trendy pre naše tohtoročné letné dovolenky. Ko...

Originálne suveníry z dovolenky

Každý má niečo, čo si jednoducho musí priniesť z každej dovolenky a výletu. Pre niekoho to sú magnet...

Sarong je späť!

A stal sa z neho jeden z najväčších must-haves sezóny! Bývalý plážový kúsok sa však už nenosí iba k ...