12.2.2013

Slovak Fashion Council (SFC), British Council a Slovenské Centrum Dizajnu (SDC) prinášajú unikátnu výstavu slovenských odevných dizajnérov na medzinárodnom podujatí IFS London 2013.

IFS_katalog_A
Slovensko sa zapojilo do významného módneho podujatia, ktoré organizuje British Fashion Council a British Council ako súčasť londýnskeho týždňa módy. Od 12. februára sa v Londýne na podujatí „Módu nezastavíš" predstavia štyri slovenské odevné dizajnérky: Michaela Mazalanová, Izabela Komjati, Dana Kleinert a Lucia Cabanová. Okrem výstavy, ktorá predstaví medzinárodnej odbornej verejnosti tvorbu týchto dizajnérok, bude súčasťou podujatia aj predaj modelov od štrnástich slovenských autorov a značiek.
Význam prezentácie je o to dôležitejší, že sa výstava koná počas London Fashion Weeku, a teda každý, kto v módnom biznise niečo znamená, bude v tomto čase v meste. Je to vynikajúca možnosť prezentovať sa a získať príležitosti a kontakty na ďalšiu možnú spoluprácu.
IFS
Koncept výstavy vytvorila kurátorka Zuzana Šidlíková (autorka knihy Móda na Slovensku v medzivojnovom období) a stalo sa ním hľadanie národnej identity v odevnom priemysle, silný odkaz slovenského folklóru s precíznosťou remeselného spracovania a zároveň nový posun formy súčasných reprezentantov odevného dizajnu na domácej scéne.

Ideový odkaz dobového módneho časopisu Eva z roku 1938 dokazuje mimoriadny záujem o odevnú kultúru, hoci ekonomické možnosti jednotlivca neboli vždy ideálne: „Drevené chalupy na spadnutie, odvšadiaľ podopierané, izby čierne zadymené, podlaha hlinená, zo všetkých strán sála bieda. Ale truhla je nabitá do vrchu šatami, že by sa za ne nehanbila ani princezná. Jedny šaty krajšie od druhých. A tie výšivky! Aká harmónia materiálu, strihov, vzorov a farieb. (...) Je to milión pohybov ťažkých upracovaných rúk, nad plátnom šermujúcich ihlou. Žena je večne márnivá, i dedinská. (...) V krojoch našich, hlavne slovenských, je veľký, doteraz však neobjavený kultúrny, umelecký, národný poklad."

 

„Úvahy nad možnosťami prezentácie slovenskej módy pritiahli našu pozornosť do minulosti. Hoci hľadanie identity prostredníctvom ľudovej kultúry je dodnes na Slovensku symptomatické, na fotografiách Karola Plicku nás nezaujala len prvoplánová nostalgia skrytá v rurálnom prostredí. Modernistické snahy, podporujúce vznik nového umenia a životného štýlu sa u nás prejavujú predovšetkým od 30. rokov 20. storočia, napriek tomu ambivalenciu medzi ľudovým a moderným cítiť v domácej kultúre až do súčasnosti," hovorí Zuzana Šidlíková.

Výstavu slovenských tvorcov v Londýne finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, Slovenské centrum dizajnu, British Council na Slovensku, EHMK Košice 2013, súkromný sektor a Slovak Fashion Council. Za poskytnutie fotografií Karola Plicku ďakujeme Slovenskému národnému múzeu v Martine a za mediálnu podporu magazínu Top Fashion.

 

Kedy: 12. 2. – 20.2. 2013
Vernisáž: 12.2. 2013 o 18.00
Miesto: The Former Central Saint Martins College of Arts and Design, London, UK

Viac info na: www.slovakfashioncouncil.skNajnovšie zo sekcie módaMódne prehliadky | 23.sep 2019

Neoromantika podľa SPORTMAX

Sloboda a ľahkosť typická pre kinetické sochy umelca Daniela Wurtzelema sa stali hlavnou inšpiráciou pre kolekciu jar-leto 2020 značky SPORTMAX. Kolekcia...


Módne prehliadky | 23.sep 2019

Šatník pre špiónky podľa MAX MARA

Seriál Killing Eve si získal obrovské publikum, vďačí za to nielen svojej zaujímavej zápletke, ale aj kostýmom s dokonalým citom pre...


Trendy móda | 23.sep 2019

Farby jesene v novej kolekcii Tiffany T

Jeseň bude podľa značky Tiffany patriť perleti, tyrkysovej a ónyxovo čiernej. Svoju ikonickú líniu Tiffany T totiž obliekla práve do týchto...


Módne ikony | 23.sep 2019

Street Style na MFW

Miláno nikdy nesklame. V prípade Týždňov módy to však platí ešte viac, pretože outfity, ktoré nám tu predviedli influencerky a...

fashionlive

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Vitamíny a minerály pre zdravé vlasy

Bohužiaľ nie všetkým nám príroda nadelila hustú, zdravú hrivu, ktorou by sme sa mohli chváliť za kaž...

5 typov manikúry: Ktorá je pre vás?

Mnohé z nás majú radi tú chvíľku pokoja a relaxu, ktorú nám prináša domáca úprava nechtov...

Najväčšie beauty trendy sezóny

Obdobie leta je vždy dobrodružné aj v prípade beauty trendov. Nebojíme sa farieb ani extravagan...