Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 7. jún 2012

Ajurvéda - Najstaršia medicína na svete

Moderná medicína dokáže divy. Pomáha si modernými liečivami a ešte modernejšími prístrojmi.

Ajurvéda - Najstaršia medicína na svete

7. 6. 2012

2Moderná medicína dokáže divy. Pomáha si modernými liečivami a ešte modernejšími prístrojmi. Ale ktovie, kde by bola dnes, nebyť najstaršieho a najdokonalejšieho systému medicíny. Nie, reč nebude o medicíne čínskej, hoci návrat k nej je dnes populárny. Základom všetkého je ajurvéda – veda o živote.

Základom ajurvédskej medicíny je presvedčenie, že všetky problémy tela a duše sú spôsobené nerovnováhou piatich živlov, z ktorých sa skladá ľudské telo: etér, vzduch, oheň, voda a zem. Tie v tele vytvárajú energetické dráhy, ajurvéda ich nazýva doshas (doše). Laicky sa dá povedať, že keď je jedna doša výraznejšie a aktívnejšia ako iné, máme problém. Nemusí sa hneď prejaviť chorobou, ale telo nefunguje ako má.

Pre človeka západného je ajurvéda záhadná a vzdialená. Dokonca môže zaváňať šarlatánstvom či okultizmom. Ale nič z toho nie je pravda. Stať sa ajurvédskym lekárom vyžaduje mnoho rokov štúdia a študentskej praxe. Po piatich až ôsmych rokoch sa každý ajurvédsky doktor musí dobre vyznať v niekoľkých oblastiach – v toxikológii (agadha tantra), v psychológii a psychiatrii (butha vidjar), v pediatrii (kaumára bhrtja), internej medicíne (kaja čikitsa), musí poznať choroby krku a hlavy (salakja tantra), farmakológiu (rasajana), ovládať všeobecnú chirurgiu (salja tantra) a nakoniec sexuológiu a afrodizjaká (vadžikarana).

„Ajurvéda sa na chorobu pozerá ako na poruchu rovnováhy bioenergií, ktorá sa obnovuje pomocou liečivých bylín a diéty," hovorí lekárka Danushka Thalewala Wedage z ajurvédskeho medicínskeho centra Hotela Kaskády. „Zároveň zdôrazňuje potrebu posilňovať čakry, čiže centrá energie tela, a tým udržiavať rovnováhu tela, duše a mysle. Čakry sa stimulujú aplikáciou liečivých rastlín na energetické body zvonka prostredníctvom masáží alebo sa užívajú zvnútra ako čaje, gély, odvary a podobne."

3

Ajurvédska medicína získava čoraz väčšiu popularitu v západnom svete z jednoduchého dôvodu: vie pomôcť s vážnymi a chronickými chorobami, ale bez toho, aby človek musel podstúpiť farmakologickú liečbu s množstvom vedľajších účinkov. Akjurvédski lekári liečia rôznymi zmesami bylín, teda prírodnými produktmi. Liečba trvá dlhšie, než sme zvyknutí, od niekoľkých týždňov až po pár mesiacov, ale výsledkom je absolútne odstránenie príčiny choroby. Dovidenia, dopočutia, žiadna recidíva o pár rokov.

Je neuveriteľné, že diagnostika pritom pozostáva najmä zo zisťovania stavu dóší, teda už spomínaných bioenergií. Podľa ajurvédy má každý človek zmes troch dóši Vata, Pitta a Kapha. V zdravom tele sú v dokonalej rovnováhe, ale keď sa do nášho života primieša napríklad stres, únava, nesprávna životospráva či psychická trauma, rovnováha sa naruší a človek začína mať problémy.                         1

Dóša vystihuje človeka oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Nehovorí len o jeho zdraví či chorobe, ale aj o osobnosti, charaktere a fyzických vlastnostiach. Vata určuje pohyb tela, pôsobí na duševné aktivity a všetky zmyslové orgány. Pitta reguluje trávenie a látkovú výmenu, pôsobí na inteligenciu a city. A Kapha rozhoduje o tvare tele, dáva mu stabilitu, jemnosť, odolnosť, pôsobí na pamäť aj psychickú vyrovnanosť. Stačí, aby jedna z dóši bola výraznejšia ako druhá a v tele nastáva nerovnováha. 




 

    4061

    Súvisiace články