Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 13. február 2023 / PR

FASHION DAY: Katarína Hutyrová

„Nosenému oblečeniu dávame možnosť zažívať nové príbehy.“

FASHION DAY: Katarína Hutyrová

Katarína a jej príbeh:

Po debate s Jakubom Ptačinom o potrebe second-handu v štýle západnej Európy aj na Slovensku, sa spolu rozhodli otvoriť prvú predajňu Nosene v pasáži na Michalskej ulici v Bratislave. Časom sa Jakub posunul do iných projektov a Katka spolu s Danicou obchod presťahovali na adresu Obchodná 48. Dnes pod hlavičkou NOSENE nájdete úspešný voňavý e-shop aj fyzickú predajňu, majú upcyklovanú líniu oblečenia Renewals by Nosene a vydávajú vlastný podcast o udržateľnosti.

Ako ste sa dostali k založeniu Nosene?

NOSENE vzniklo s víziou vytvorenia voňavého miesta s noseným oblečením, ktorému nájdeme možnosť zažívať nové príbehy. V čase, kedy sme obchod zakladali, malo mnoho ľudí voči second-handu predsudky a my sme túto bariéru chceli prekonať.

Katarína Hutyrová z NOSENE
Katarína Hutyrová z NOSENE

Na trhu ste už dlhšie, máte úspešne rozbehnutý e-shop aj fyzický store v Bratislave. S akými výzvami ste sa počas rokov stretli?

Podnikanie je never ending story. Keď jednu výzvu vyriešite, vynorí sa nová. Posledné mesiace to bola najmä prerábka e-shopu nosene.sk na funkčnejšiu a priateľskejšiu verziu. Pridávame naň denne takmer stovku noviniek, poctivo vyselektovaných kúskov oblečenia, aj doplnky a knihy. Ďalšou výzvou bola spolupráca RENEWALS BY NOSENE a spoločnosti DHL, s ktorou sme vytvorili prvú ucelenú upcyklovanú kolekciu z použitých kuriérskych uniforiem. Vytvorených 12 modelov sme prezentovali aj na vlastnej módnej prehliadke na podujatí FashionLive! 2022.

Mohlo by vás zaujímať: FASHION DAY: Jan Černý

Store NOSENE v Bratislave
Store NOSENE v Bratislave

Čím je NOSENE iné, než ostatné second-handy?

Našou úlohou je priniesť udržateľnosť čo najbližšie k zákazníkovi a sprístupniť ju – napríklad formou eshopu, z ktorého doručujeme voňavé balíčky na Slovensko alebo aj do iných krajín Európy. Aby sme napĺňali ciele cirkulárnej ekonomiky, ľudia majú možnosť nám poslať či priniesť svoje nenosené oblečenie, ktoré následne recyklujeme niekoľkými spôsobmi. Dáme im zaň zľavu na nákup a postaráme sa o jeho život oblečenia. Medzi naše aktivity patrí aj organizovanie swapov či prednášok a workshopov pre firmy a verejnosť, aby sa téma udržateľnosti dostala bližšie medzi ľudí, možno takých, ktorí by k nám do predajne sami od seba nezavítali.

Ako sa zmenil prístup Slovákov k oblečeniu z druhej ruky?

V porovnaní s naším začiatkom sa mení čoraz intenzívnejšie. Už nie je hanbou ísť oblečenie kupovať do sekáča. Ľudia postupne zisťujú, že je ekologickou aj ekonomickou alternatívou. V e-shope nájdete oblečenie už od 5 € a často k nám prichádza ešte s cenovkou z predajne, je „nové“ a za tretinovú cenu.

Čo viac by podľa vás mohli ľudia robiť, aby zmenšili dopad svojho nákupného správania?

Zamyslieť sa, koľko oblečenia naozaj potrebujú, a premýšľať nad tým, čo a kde si kupujú. Dobrým štartom je „nakupovanie vo vlastnom šatníku“ alebo výmena na swape. Naša hlava si tak zvyká na triedenie a postupne čoraz prísnejší výber aplikuje aj pri kupovaní nového oblečenia. Priala by som si, aby ľudia dali šancu oblečeniu z druhej ruky. Nekupujeme ho predsa kvôli cene, ale preto, že sa nám páči a ako nám sedí.

3 must haves:

Slovenské tenisky Novesta
Slovenské tenisky Novesta
Kašmírový zimný kabát
Kašmírový zimný kabát
Prírodný rúž Fraela
Prírodný rúž Fraela
    2495

    Súvisiace články