Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 6. december 2022

Farba roka 2023

Farbou roka sa podľa spoločnosti Pantone stala „Viva Magenta“.

Farba roka 2023

Je to oficiálne: Prichádzajúci rok 2023 bude rokom purpurovej. Tvrdí to Inštitút farieb Pantone, autoritatívna spoločnosť, ktorá sa už viac ako dve desaťročia každoročne krstí „it color“.

Nový signál sily

Ich najnovší výber je odtieň s názvom Viva Magenta 18-750, ktorého opisujú ako „odtieň zakorenený v prírode pochádzajúci z červenej a vyjadrujúci nový signál sily“. Ďalšie slová, ktoré spoločnosť používa na charakterizáciu farby – a teda aj súčasného kultúrneho momentu – zahŕňa prívlastky ako silná, posilňujúca, elektrizujúca, bezhraničná, odvážna a inkluzívna.

Nová vízia

„Netradičný odtieň v netradičnom čase“ znejú slová spoločnosti na sociálnej sieti. „Viva Magenta je odvážna a nebojácna a má pulzujúcu farbu, ktorej bujarosť podporuje radostnú a optimistickú oslavu a píše nový príbeh,“ píše sa v príspevku na Twitteri.

Niektorí skeptici poukazujú na to, že purpurová technicky neexistuje, pretože neexistuje žiadna vlnová dĺžka svetla, ktorá by zodpovedala tejto farbe. Ale spoločnosť Pantone, ktorá doslova napísala knihu o zhode farieb v 60. rokoch minulého storočia, ju definuje ako jemný karmínový červený tón, ktorý predstavuje rovnováhu medzi teplým a chladným. „Magenta je hybrid v mnohých zmysloch,“ hovorí autorita farieb.

Viva Magenta je schopná poháňať dizajn a vytvárať pozitívnejšiu budúcnosť.
Viva Magenta je schopná poháňať dizajn a vytvárať pozitívnejšiu budúcnosť.

Nekonvenčný odtieň na netradičný čas

Inštitút farieb Pantone od roku 2000 obhajuje farby roka od blankytnej modrej (podľa ikonického monológu Devil Wears Prada). Cieľom programu je zdôrazniť vzťah medzi farbou a kultúrou. „Farby roka sú vybrané preto, lebo odrážajú globálnu kultúru v konkrétnom čase,“ uviedla viceprezidentka inštitútu Laurie Pressmanová. Výberový proces zahŕňa skúmanie všetkého od zábavného priemyslu a cestovného ruchu až po technológie, kultúrne podujatia a sociálno-ekonomické podmienky s cieľom analyzovať a predpovedať trendy.

Obzory autentickosti

Je tu aj psychologická, emocionálna zložka. Pantone hovorí, že purpurová vyvažuje smelosť a zábavu, sebadôveru a ľudskosť. Prirovnáva to k tomu, ako digitálne priestory zrýchlili globalizáciu a umožnili ľuďom spojiť sa s ostatnými a prehĺbiť ich empatiu. „Farba roka 2023 spája bohatstvo, teplo a silu prírodných látok s bohatými, otvorenými horizontmi digitálneho sveta,“ hovorí Pantone. "Výsledkom je odtieň červenej, ktorý rozširuje naše obzory autentickosti.“

„Je to vizuálny jazyk, ktorému všetci rozumieme, taký, ktorého posolstvo prechádza medzi pohlaviami, generáciami a zemepisnými oblasťami. Získanie informácií o jedinečných významoch, ktorým jednotlivé farby dávajú hlas, nám pomáha byť expresívnejšou, úzko prepojenou spoločnosťou, ktorá ľuďom poskytuje holistickejšie pochopenie ich rovesníkov a komunít."

WWW.pantone.com
    284

    Súvisiace články