Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Gastro / 25. august 2011

Keď čokoláda tečie na litre

Slovenský čokolatier dosiahol vo februári významný úspech v susednom Poľsku, v rámci súťaže World Chocolate Masters, ktorá vznikla v roku 2005 vo Francúzsku. Súťaž vo Varšave sa konala počas gastronomickej výstavy, pod záštitou firmy dovážajúcej kakao.

Keď čokoláda tečie na litre

Slovenský čokolatier dosiahol vo februári významný úspech v susednom Poľsku, v rámci súťaže World Chocolate Masters, ktorá vznikla v roku 2005 vo Francúzsku. Súťaž vo Varšave sa konala počas gastronomickej výstavy, pod záštitou firmy dovážajúcej kakao.

Prvý zo Slovenska
Peter Ďurai bol prvým Slovákom na obdobnej súťaži. „Tradícia vo výrobe čokolády u nás nie je veľká, vo výrobe čokolády sa angažuje veľmi málo ľudí zo Slovenska. Pevne verím, že tu vyrastú ďalší nadšenci a nakoniec aj na Slovensku spravíme súťaž, ktorej výherca poputuje na súťaž pre východnú Európu," okomentoval súčasnú situáciu čokolatier, ktorý bol na súťaž nominovaný dodávateľom čokolády, pretože slovenské kolo neprebehlo. Ani nedostatok domácej konkurencie a záujem prezentovať našu krajinu však neboli zárukou jeho účasti na súťaži. Až po posúdení receptúr a prác firmou, ktorá súťaž organizovala, nasledovala príprava na súťaž, ktorá nebola lacnou záležitosťou.

Z rýdzej čokolády
Témou tohto ročníka bola aztécka mytológia – Aztékovia a Mayovia. Každý zo súťažiacich musel pripraviť skulptúru s výškou jeden až dva metre, pričom výška sôch bola u všetkých približne rovnaká (od 110 do 130 cm). Skulptúra nemohla obsahovať žiadne komponenty, ktoré nesúviseli s čokoládou, o to bolo ťažšie pozliepať jednotlivé diely bez kovovej či plastovej výstuže. Stodvadsať centimetrová socha Petra Ďuraia, vyrobená z rýdzej čokolády, vážila okolo 15 kg. Jej prípravu trénoval trištvrte roka. Do Varšavy viezol autom niektoré doma vyrobené fragmenty, ktoré na mieste skladal a dorábal v určenom časovom limite necelých štyroch hodín. V prípade poškodenia častí sochy transportom, si ich súťažiaci mohli vyrobiť deň pred súťažou nanovo, prípadne ich opraviť. Aj tak však bola jeho cesta zo Žiliny do Varšavy veľmi opatrná.

Zapojil sa aj statik
„Najzložitejšie bolo aplikovať všetkých 250 pierok na telo opereného hada. Okrem toho moja socha obsahovala sošky z aztéckej mytológie, samotný kakaový bôb, bôžikov a odliatok misy v podobe aztéckeho kalendára, " prestavil svoj „sladký projekt" Peter Ďurai, ktorý spomedzi všetkých súťažiacich nemal jasného favorita. Jednak preto, že z časových dôvodov nestíhal sledovať konkurenciu a ďalším dôvodom boli oddelené kóje, v ktorých cukrári pracovali. Svoje výtvory si tak mohli navzájom porovnať až nakoniec. Jedným z víťazov predchádzajúceho kola svetovej súťaže bol prekvapivo Japonec. Ázijské krajiny sú podľa slovenského čokolatiera známe precíznosťou a prepracovanosťou aj v rámci statiky. Aj Peter Ďurai využil tri dni pred súťažou pomoc statika, aby jeho skulptúra vydržala pohromade čo najdlhšie. Ten označil jeho sochu za veľmi ambicióznu, nakoniec však pomohol.

Pralinky a torty
Súťaž čokolatierov však nebola len o výrobe čokoládovej sochy. Majstri čokolády porovnávali svoje sily aj v cukrárenskej a čokoládnickej výrobe. Okrem 200 kusov rezaných a odlievaných praliniek, na ktoré mali hodinu a pol, bolo ich úlohou vyrobiť aj dve torty, ktoré, samozrejme, museli spĺňať zadanú tému. Tortové korpusy si mohli doniesť, plnenie a dekorovanie polevami a ozdobami predvádzali až na mieste. Celá prezentácia ich umenia tak trvala osem hodín, počas ktorých zo seba vydolovali maximum.

Svetové kolo v Paríži
„Porotcovia posudzovali zložitosť, hodnotili sa použité techniky, samotné spracovanie témy, vypracovanie či čistota spracovania, " vysvetlil slovenský čokolatier. Víťazom celej súťaže, aj keď tesne, sa stal Poliak Mariusz Buritta, ktorému určite pomohlo aj to, že v päťčlennej porote boli prítomní traja jeho krajania. Peter Ďurai však nespochybňuje pripravenosť poľského cukrára a je rád, že mohol nabrať nové skúsenosti. Už samotná príprava mu pomohla ešte lepšie spoznať čokoládu a ukázala mu jeho medzery. Perličkou je, že víťazná skulptúra sa zrútila už po polhodine od vyhlásenia výsledkov. Tá slovenská stála ešte ďalšie tri dni. Víťaz postúpil medzi špičku 19 najlepších cukrárov, ktorí sa stretnú 19. – 21. októbra 2011 na svetovej súťaži v Paríži.

Konkurencia ako hnací motor
Ďalšia východná eliminácia súťaže World Chocolate Masters sa uskutoční o dva roky. Ak sa žilinskému čokolatierovi opäť podarí reprezentovať Slovensko, chcel by viacej popracovať na samotných pralinkách, keďže tento rok sa zameral skôr na sochu s opereným hadom, ktorú prepracoval do detailov. Téma ďalšej súťaže zatiaľ nie je známa. „Nebránim sa v budúcnosti ani slovenskej eliminácii, ktorej víťaz by postúpil zase do východnej eliminácie. Možno sa nájde aj niekto lepší ako ja. Človeka to len ženie vpred," uzatvoril svoje rozprávanie Peter Ďurai.

socha 0975

cokolada

Skulptúra slovenského zástupcu na súťaži bola veľmi jemná, obsahovala aj takmer priezračné lístočky a pierka Výroba takejto sochy si vyžaduje kombinovanie viacerých remesiel a prvkov– od rezbárčiny a modelovania, cez odlievanie do vysokého i matného lesku, až po vŕtanie i výbrusy. Paradoxom je, že Turkyňa, ktorá sa umiestnila na 3. mieste ani nepracuje vo firme, ktorá spracúva čokoláde – je to IT manažérka. Vo voľnom čase sa však venuje čokoláde.
mariusz 
Fotodokumentácia sôch sa vopred nepripravuje, pre divákov aj porotcov je teda prekvapením, aká bude ich konečná podoba. Na snímke víťaz Mariusz Buritta a jeho sladké diela. 

TEXT: Sláva Štefancová
FOTO: archív Petra Ďuraia

    4664

    Súvisiace články