Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Starostlivosť o pleť a telo / 10. jún 2021

Chemické a fyzikálne UV filtre: Ktoré sú pre vás?

S príchodom slnečných dní a blížiacimi sa dovolenkami každé leto začíname riešiť aj výber krémov s ochrannými faktormi alebo teda opaľovacích krémov. SPF s vysokým ochranným faktorom by sme mali an tvári nosiť počas celého roka, no počas intenzívneho letného počasia a pod priamym slnkom napríklad na plážach, je to ešte dôležitejšie.

Chemické a fyzikálne UV filtre: Ktoré sú pre vás?

S príchodom slnečných dní a blížiacimi sa dovolenkami každé leto začíname riešiť aj výber krémov s ochrannými faktormi alebo teda opaľovacích krémov. SPF s vysokým ochranným faktorom by sme mali an tvári nosiť počas celého roka, no počas intenzívneho letného počasia a pod priamym slnkom napríklad na plážach, je to ešte dôležitejšie. V tomto bode prichádza na rad výber - chemické alebo fyzikálne UV filtre? Aké sú medzi nimi rozdiely a ktorý typ je pre vás?

Mnohých nás pri výbere vhodného krému na opaľovanie alebo krému so SPF zaujíma najmä to, ako vonia, akú má konzisteniu alebo ako ho naša pleť znáša. Avšak tieto produkty sa líšia a obsahom použitých filtrov. Existujú dve triedy týchto filtrov - fyzikálne a chemické, pričom do oboch z nich patrí niekoľko konkrétnych druhov. Tieto kategórie sa líšia svojim spôsobom práce v pokožke, ale aj benefitimi a vlastnosťami. Na to, aby ste ich rozoznali v obchode nemusíte byť chemik ani odborník na kozmetiku, jednoducho ich odlíšite už len podľa konzistenice - prírpavky s chemickými filtrami sú ľahšie a transparentnejšie a tie fyzikálne sú zase hutnejšie. Poďme sa však pozrieť na to, aké sú medzi nimi rozdiely.

Fyzikálne (alebo minerálne) filtre

Pojem fyzikálne filtre pomenúva také zložky, ktoré obsahujú jemnučké čiastočky minerálov, napríklad oxid titančitý alebo oxid zinočnatý. Ich úlohou je vytvoriť na povrchu pokožky skutočný filter, ktorý od nej odráža, ale aj vstrebáva UV žiarenie. Existuje mnoho produktov, ktoré využívajú takéto typy filtrov, no častokrát sa využívajú aj v kombinácii s chemickými filtrami, kedy predstavujú synergickú formu vysokej ochrany. Keďže takéto produkty skutočne obsahujú čiastočky, ktoré vytvárajú spomínaný filter, bývajú tuhšie a na pleti môžu pôsobiť bielo. Vytvárajú teda povlak, niekedy menej, niekedy viac viditeľný, čo môže byť považované za výhodu aj nevýhodu. Tým, že zanechávajú stopu, presne viete, kde už aplikácia prebehla a kde je ešte potrebné produkt doplniť. Je to veľkou výhodou najmä v prípade ľudí, ktorí sú na slnko citlivý, mávajú alergiu alebo sa rýchlo spália. Sú tiež vhodné pre citlivé typy pleti. Nemusí byť však úplne najvhodnejšou pre suchú pleť, ktorú môžu vysúšať. Avšak fizikálne filtre sú častokrát využívané v kórejskej kozmetike a pri správnej formulácii sú vhodné aj pre problematickú pleť.

- pre citlivú pleť
- pre pokožku, ktorá má tendenciu sa rýchlo spáliť
- pri alergii na slnko

Chemické filtre

Väčšina produktov na opaľovanie, ktorú nájdete v drogériách a lekárňach obsahuje chemické filtre. Tieto filtre obsahujú zložky, ktorých úlohou je UV žiarenie vstrebať takým spôsobom, aby nespôsobilo poškodenie kože a jej zdravia. Výhodou chemických filtrov je aj to, že nepotrebujú byť v produkte obsiahnuté vo vysokých množstvách a napriek tomu sú účinné. Jenoducho sa formulujú a preto sú produkty s ich obsahom ľahšie, jemnejšie a ich konzistencia sa rôznia od krémov cez vodičky až po oleje. Nezanechávajú na pokožke ani povlak. Mnohé prípravky s obsahom chemických filtrov obsahujú niekoľko druhov, čo zabezpečuje širokospektrálnu ochranu. Veľkou nevýhodou chemických filtrov a najčastejším dôvodom, prečo ľudia hľadajú alternatívy je to, že môžu spôsobiť alergickú reakciu alebo podráždiť pokožku.

- najdostupnejšia forma filtrov
- jemné a ľahšie konzistencie
- jednoduchšia aplikácia

Ako si vybrať?

Pre každého je vhodnejšie niečo iné. Zatiaľ čo chemické SPF môže byť skvelou voľbou na každodenné nosenie napríklad počas celého roka na tvári, fyzikálne je skvelá voľba na obdobie, keď budete na silnom slnku, kedy hrozí napríklad alergia.

Ak máte špeciálne problémy, napríklad problematickú pleť, je potrebné zamyslieť sa nad tým, čo by mohlo výskyt vyrážok spôsobiť. Pri SPF to môže byť nevhodná konzistencia, ktorá upcháva póry, ale aj reakcia na použité látky. Fyzikálne produkty sú v tomto prípade lepšou voľbou.

Pre ľudí s tmavšou pokožkou môže byť však ťažké nájsť vhodný fyzikálny produkt, keďže filtre, ktoré využíva zanechávajú biely povlak. Chemické filtre sú bez stopy a preto môžu byť pre tmavšiu pleť lepšou voľbou.

Foto: Adobe Stock

1737

Súvisiace články