top fashion banner jesen zima 2017 2018

Neexistuje žena, ktorá by aspoň raz nechcela mať na sebe šaty od Elieho Saaba. Naozaj si dovolíme tvrdiť, že jednoducho neexistuje. Tento rodák z Libanonu presne vie, po čom žena túži – cítiť sa výnimočne. A presne také sú i jeho róby, ktoré v nás vzbudzujú priam až chorobnú túžbu mať aspoň na pár minút jednu z nich na sebe. Lenže, mnohé by sme si na to museli zobrať hypotéku, predať dom či byt... Našťastie sa môžeme aspoň kochať prehliadkami či fotografiami z červeného koberca, kde sa zakaždým zaručene vyskytne aspoň jeden z jeho rozprávkovo nádherných modelov.

 

title

 


Elie je pre hollywoodske hviezdy niečo ako pre bežnú ženu make-up. Nenahraditeľný. Ani jedna významná udalosť sa nezaobíde bez modelu od tohto dizajnéra. A nám nezostáva nič iné, ako len tíško závidieť všetkým tým herečkám, modelkám, speváčkam či iným celebritám. Šaty od Elieho Saaba sú métou, ktorú bežný smrteľník len tak ľahko nedosiahne.

Jedny šaty
Samozrejme, za svoju kariéru ich už vytvoril stovky, ale jedny jediné, jedny konkrétne šaty mu otvorili dvere medzi hollywoodsku smotánku. Písal sa rok 2002 a v Hollywoode sa odovzdávali Oscary. Najväčšia udalosť pre hercov, režisérov, scenáristov... A v neposlednom rade i pre dizajnérov. Na červenom koberci sa zrazu objavuje čokoládová kráska Halle Berry, v ten večer ocenená Oscarom, a ľudia žasnú. V priehľadnom tope posiatom výšivkami s bordovou zberanou sukňou sa okamžite zaradila medzi najlepšie oblečené hviezdy toho večera. Magazín Cosmopolitan dokonca tento look označil ako „jeden z najlepších na Oscaroch všetkých čias“. Samozrejme, bol to model od Elieho Saaba, ktorý sa stal prvým Libanončanom, ktorý obliekol niekoho na Oscaroch. A tak sa zrodila nová dizajnérska hviezda, ktorej majetok má dnes hodnotu stoviek miliónov dolárov.

 

1 saab 03 tall ipad

1 saab 11 tall ipad

 

Krok za krokom
Dalo by sa síce tvrdiť, že úspech tohto sympatického dizajnéra sa zrodil za jednu noc, ale nie je to úplne tak. Za jeho slávou stojí skutočný talent a roky tvrdej práce. Vráťme sa teda trochu v čase. Už v deviatich rokoch začínal Elie javiť záujem o módu a navrhovanie. Pre svoje sestry a mamu tvoril modely, organizoval im šatník. Nikoho teda neprekvapilo, keď sa ako sedemnásťročný presťahoval z Beirutu do Paríža a začal študovať dizajn. Na škole však dlho nevydržal a o chvíľu bol už späť v Beirute. Vraj ho jednoducho nebavilo čakať, kedy začne tvoriť. A tak sa do toho pustil. V roku 1982, teda rok po odchode zo školy, si založil vtedy 18-ročný Elie svoj prvý ateliér, v ktorom zamestnával 15 ľudí. Pustil sa do tvorenia svadobných šiat, pričom využíval len luxusné a kvalitné materiály, prevažne hodváb, čipku, perly a kvalitné ručné výšivky. Postupne sa z neho stal návrhár bohatých paničiek zo susedstva. To však Eliemu, samozrejme, nestačilo. Mladý, talentovaný dizajnér chcel preraziť za hranicami domova. Vybral si na to Rím, kde svoju kolekciu predstavil v roku 1997. Vyslúžil si obdiv a uznanie a bol vrelo privítaný do Camera Nazionale della Moda neziskovej organizácie zoskupujúcej dizajnérske talenty. Ako jediný člen nebol Talianom, takže to bola pre mladého Elieho naozaj veľká česť. Po tomto úspechu priniesol svoje modely do talianskeho Milána, kde predstavil svoju ready-to-wear kolekciu. Po Miláne prišlo na rad Monako, kde si Elieho šou nedala ujsť ani princezná Stephanie. Každý jeden rok sa mu darilo predvádzať úspech za úspechom. Obľúbenosť u majetných susediek bola vymenená za sympatie princezien a kráľovien. Doslova. Jedna z nich, konkrétne kráľovná Jordánska Rania, si Elieho šaty obliekla pri svojej korunovácii v roku 1999. Dovolíme si povedať, že presne takto sa robí kariéra. Po tomto úspechu sa z Elieho postupne stávala ikona módy a záujem o jeho tvorbu rástol raketovou rýchlosťou. Zrazu prišiel spomínaný rok 2002 a o dizajnérovi z Libanonu vedel už každý. Dizajnérovi, ktorý sa bez vzdelania prepracoval medzi elitu.

 

elie pri praci

 

Vitajte v Paríži
Štyridstaťročný Elie sa po Hollywoode rozhodol dobyť mesto svetiel, Paríž. A to sa mu podarilo takmer okamžite. V roku 2003 sa mu dostalo najväčšej pocty, aká len mohla prísť. Stal sa členom Chambre Syndicale de la Haute Couture, čo je v tomto biznise považované za absolútny strop kariéry. O tri roky neskôr tu odprezentoval na fashion weeku svoju ready-to-wear kolekciu a voilà, Paríž žasol. Ako inak... Odvtedy sa odtiaľ už nepohol. Paríž je domovom jeho tvorby a ročne tu predstaví dve couture a dve ready-to-wear kolekcie. Už jedenásť rokov patrí práve Elie Saab medzi najväčšie hviezdy módnych dní v Paríži a na jeho prehliadkach nechýbajú hollywoodske hviezdy, módne ikony, šéfredaktori, no jednoducho nikto dôležitý. Elie nevytvára škandály, všetko úsilie vkladá do tvorby nových kreácií a nápadov. Dokáže vytvoriť róbu, pre ktorú by urobila i Disneyho princezná nemožné, no zároveň nezabúda na nositeľnosť. Či už haute couture alebo ready-to-wear, každý jeden jeho model sa vyznačuje precíznou prácou, kvalitnými materiálmi a schopnosťou vyzdvihnúť na žene všetky jej prednosti a dodať jej vďaka šatám sebavedomie.

Verný nevestám
Elieho najväčšou srdcovou záležitosťou sú róby pre nevesty. Predsa len nimi začínal a veľmi rád sa ku nim i vracia. Každú svoju couture šou uzatvára modelom svadobných šiat, ktoré vedia doslova vyraziť dych. Je to okamih, ktorý je vrcholom nielen jeho šou, ale celého fashion weeku. A predvádzať tento model je veľkou poctou i pre modelky. Pred pár rokmi sa dokonca v úlohe rozprávkovej couture nevesty ocitla i jedna z našich najlepším modeliek, Michaela Kocianová. A vyzerala, ako inak, dokonale. A to je čaro jeho tvorby.

A keďže práve túto tvorbu má najradšej, spojil v roku 2003 sily so španielskou značkou Pronovias, zameranou na svadobné šaty. Každý rok vytvorí kolekciu Elie by Elie Saab, a tak majú i bežné smrteľníčky šancu dostať sa k tomuto návrhárovi bez toho, aby vybielili bankové kontá všetkých známych. Stačí len taký malý detail – byť nevestou.

 

ramik michaela kocianova elie saabHCS1007

 

A-list
Elie Saab je synonymom luxusu a modernizmu. A presne preto ho klientky milujú. A keď píšeme klientky, myslíme tým KLIENTKY. Žiadny iný dizajnér sa nemôže pýšiť spoluprácou s takými významnými osobnosťami ako práve Elie. Jeho „A-list“ obsahuje mená ako švédska princezná Victoria, kráľovná Jordánska Rania, vojvodkyňa z Luxemburska Stéphanie a neposlednom rade i samotná Vojvodkyňa z Cambridge, Kate Middleton. Za nimi, samozrejme, nasledujú hviezdy ako Meryl Streep, Jessica Chastain, Halle Berry, Jane Fonda, Angelina Jolie, Catherine Zeta-Jones, Céline Dion, Beyoncé či Taylor Swift (plus stovky ďalších).

 


PORTRAIT OFFICIEL1 elieZaujímavosti
Jedna z jeho sestier je modelkou a už odmalička mu bola inšpiráciou.

So svojou ženou Claudiou je ženatý už viac ako 27 rokov a majú spolu troch synov.

V roku 2011 predstavil svoju prvú vôňu – Le Parfum, ktorá sa okamžite stala bestsellerom v 15 krajinách.

V roku 1999 sa jedny jeho šaty posiate diamantmi predali za 2,4 milióna dolárov.

V roku 2010 obliekol celkovo 102 celebrít na rôznych akciách.

V roku 2011 v Madame Tussauds vytvorili voskovú figurínu Kate Winslet, ktorá ma na sebe šaty od Elieho z Emmy Awards.

Jeho syn Elie Saab Jr. sa stal v roku 2013 riaditeľom značky.

Jeho butiky sa nachádzajú po celom svete, od Beirutu, cez Paríž, Hong Kong, Moskvu, New York, Mexiko až po Dubaj.

Bol porotcom v relácii Project Runway: Middle East (2016).

Vytvoril modely špeciálne pre Beyoncé a jej turné v roku 2010.

Pre Elieho pravidelne predvádzajú i slovenské či české modelky agentúry Elite ako Michaela Kocianová, Barbora Brušková či Barbora Podzimková a Eva Klímková.

text Radka Vargová
foto courtesy of Elie Saab

Najnovšie zo sekcie módaSporty glamour na MBPFW

Posledný prehliadkový deň na MBPFW ulahodil každému milovníkovi aktuálnych sporty glam kúskov, ktoré nechýbali na prehliadkach značiek ODIVI, Laformela či...


Módne prehliadky | 23.mar 2018

V zákulisí MBPFW

Módna prehliadka síce trvá zhruba 10 až 15 minút, no tie musia prebehnúť bez akýchkoľvek problémov a nečakaných scenárov. Preto...


Trendy móda | 23.mar 2018

Spring must-have: Biele šaty

Jedným z najväčších jarných must-have kúskov sú jednoznačne biele šaty. S vychádzajúcimi slnečnými lúčami ich už pravidelne nosia módne ikony...


MBPFW: Re-See Showrooms

Po troch prehliadkových dňoch na MBPFW si mohli návštevníci na vlastné oči zblízka prezrieť všetky kolekcie, ktoré sa prebehli po...

top fashion zima 2017 2018

top fashion jesen zima 2017 2018

 tlacitko kupit2

fascinujuci oman banner 300x300

media st vianocna zlava 300

Naše tipy

10 must-have kúskov z Fashion Week-ov

Od New Yorku až po Paríž, svetoví dizajnéri nám predstavili svoje vízie módnych trendov pre nasleduj...

Nechtové trendy z Fashion Weekov

Týždne módy nám predstavili akým smerom sa budú uberať trendy na nasledujúcu sezónu. Okrem tých módn...

10 beauty trendov z Fashion Week-ov

Ešte ani poriadne nenadišla jar a módny svet je už opäť o krok pred nami. Trendy na sezónu jeseň-zim...