Nakupovanie darčekov, či už na Vianoce alebo kedykoľvek inokedy, býva občas neľahká úloha. Hlavne ak chcete urobiť radosť niekomu s vycibreným vkusom. Určite nešliapnete pri plnení tejto misie vedľa, ak vkročíte do jedného z takzvaných concept stores. Ich ponuka býva jedinečnou selekciou výnimočných dizajnových a vysoko kvalitných kúskov. A okrem naozaj hodnotného darčeka „s dušou“ tu navyše získate aj niečo pre seba – úplne nový zážitok z nakupovania.

 

title

 

 

Diagram / Bratislava
Osobité dekoratívne objekty od svetoznámych značiek, ktoré ozdobia nositeľa aj priestor navôkol. Jemné šperky, luxusné sviečky a home decor z Paríža, New Yorku, Los Angeles, Milána či Londýna. Diagram je postavený na vnímaní krásy jeho majiteľky Silvie Paldie. Práve pre ňu inšpiratívne destinácie a idea priniesť krásne predmety z nich do Bratislavy stáli za vznikom Diagramu. Otvorený bol v septembri 2016 a odvtedy v jeho portfóliu neustále pribúdajú nielen nové inšpirácie z krásnych miest, ale aj renomované značky. Ako Silvia priznáva, kurátorovanie tejto selekcie je pre ňu srdcovou záležitosťou, ktorú si náležite vychutnáva. Pri výbere produktov, ktoré zaradí do predaja, sa riadi vlastnou intuíciou a estetickou hodnotou objektov. Dôležitými aspektmi sú pre ňu aj vysoká kvalita, nadčasovosť dizajnu a renomé značky. V ponuke nájdete obľúbenú klasiku, ale aj obmieňajúce sa limitované edície či mini kolekcie vytvorené špeciálne pre Diagram. K novinkám momentálne patria napríklad značky Lee Renée a Mimi et Toi.

diagram profi interier

 

 

Ingredients / Praha
Už pět let přináší do Prahy originální parfémy, jež na českém trhu nebyly k dostání, ve světě se ale řadí mezi kultovní. Beauty concept store Ingredients si díky tomuto záměru rychle našel příznivce mezi domácími i turisty a tak přibylo další patro. Po třech letech fungování otevřeli v suterénu oddělení přírodní péče a interiérových vůní. Dnes se tedy Ingredients zaměřuje na parfémy, péči o pleť i interiérové vůně. Všechny značky z nabídky spadají do kategorie niche. To znamená, že se jedná o exkluzivní značky s velmi úzkou distribucí, u kterých je originalita a kvalita použitých ingrediencí na prvním místě. Výběr kurátorují sami majitelé s filozofií, že věci, které prodávají, většinou také používají. Dají tedy za ně ruku do ohně. Důležité je pro ně také, aby každá nová značka do obchodu přinesla něco jiného, co tu ještě není. Butik sice občas uvede nějakou úplně novou značku, ale jinak je nabídka víceméně stálá. Značky samozřejmě pravidelně představují novinky.

Ingredients Prague

 

 

 

Book Therapy / Praha
Heslem „prodávám jen to, co bych si sama koupila“ se řídí i Petra Caudr z knihkupectví Book Therapy. „Našim zákazníkům vždycky říkám, že knížky vybíráme tak, aby toužili po tom si je vzít domů všechny,“ říká. „Sortiment je opravdu široký, od architektury, cestování, designu nebo brandingu až po erotiku, děti a třeba i kuchařky. Musí ale odpovídat úrovni obchodu a prostředí Vinohrad, ve kterých se nacházíme, takže třeba zajímavé hip projekty, které na Vinohrady nesedí, u nás nenajdete. Tato lokalita nás skutečně silně ovlivňuje. Dodnes vidím, jak jsme v prostorách dnešního obchodu s Jiřím (manželem a spolumajitelem Book Therapy, pozn. redakce) stáli poprvé a dívali se přes obrovskou výlohu ven na Vinohradské divadlo, do obchodu svítilo slunce; takový genius loci jsme dlouho neviděli. Když jsme pak dopíjeli v sousedním Momoitchi kávu, téměř ve stejnou chvíli jsme přišli s nápadem otevřít tam knihkupectví. S nulovou znalostí toho, jak funguje knihkupecký business nebo kde sehnat knížky. Při našich cestách po zahraničí jsme do takových obchodů vždycky chodili a v Praze prostě chyběl.“ Kromě knih a časopisů tu dnes najdete i drobné doplňky, například bloky nuuna oceněné red dot design award nebo jedinečné bylinné čajové směsi Rhoeco z Řecka. Každý týden si můžete vychutnat čerstvou nadílku knih. Jak říká Petra: „Tempo, jakým se publikují nové tituly, je opravdu vražedné a o to těžší je udržet úroveň kurátorského výběru.“ My však musíme říct, že se jí to stále daří, protože bychom si je opravdu rádi odnesli domů všechny.

book therapy APE6c18fb OM 1252

 

 

slávica / Bratislava
Priekopníkom na poli concept stores na Slovensku je bezpochyby Ivica Jusková. S cieľom zviditeľniť a ukázať širokej verejnosti našich šikovných dizajnérov a ich produkty, ktoré sú originálne, nápadité, jedinečné, vkusné a, takpovediac, pohladia dušu, otvorila v roku 2011 v centre Bratislavy slávicu. Šperky, oblečenie, obuv, módne či interiérové doplnky, porcelán a iné drobnosti, pochádzajúce z dielní vyše 80 skúsených slovenských a českých tvorcov, starostlivo vyberá so svojím tímom. A podľa čoho? „Jednoducho mi daná vec musí padnúť do oka, zároveň však musí sedieť do nami stanoveného konceptu obchodu,“ vysvetľuje Ivica. „Máme pár referenčných produktov, ktorých sa pri výbere nových držíme. Je veľmi veľa šikovných rúk, no je naozaj badateľné, pokiaľ to niekto robí vo svojom voľnom čase ako hobby a keď sa tým niekto živí, produkty vyrába dlhodobo a je to ten skutočný dizajn. Lebo dizajnom dnes ľudia nazývajú kadečo.“ V priebehu rokov je poznať, že slávica sa neustále posúva. Značka sa formuje, dizajnéri pribúdajú, ale aj ubúdajú. Mení sa, čistí... „Každý deň je pre nás výzvou niečo vylepšiť,“ dodáva Ivica Jusková.

slavica Lucia Jesenska 1


Obchod získal prvé miesto v súťaži Cena za architektúru CE-ZA-AR 2016 v kategórii interiér. Dvoma slovami: „také iné“.

 

 

SloCz / Košice
Dôkazom toho, že aj metropola východného Slovenska žije dizajnom, je SloCz, ktorého autentickosť spočíva v myšlienke návratu k slovenským a českým hodnotám. Zákazník tu má možnosť zakúpiť si celý lifestyle – fashion, šperky, kozmetiku, porcelán, svietidlá, doplnky... Jednotlivé línie sú zastúpené takmer rovnakým podielom, i keď tvorbe módnych dizajnérov sa predsa len dostáva o trochu viac priestoru. Za celým konceptom stoja traja ľudia, ktorých spája blízky vzťah k móde a dizajnu. SloCz otvorili v apríli 2016, pretože chceli svoju vášeň zdieľať s ostatnými, urobiť súčasný dizajn dostupnejší a dostať ho do ulíc, medzi ľudí. Ako hovorí jeden zo zakladateľov, za jeden a pol roka sa stretli s rôznymi ľudmi – nadšencami a maniakmi pre dizajn, ale aj s tými, čo to musia vstrebať a učia sa kupovať takéto produkty. Ponuka zahŕňa stálych dizajnérov, pričom viacerých nájdete v rámci Slovenska len tu, čo zvyšuje exkluzivitu obchodu. V budúcnosti je plánom posunúť spoluprácu s dizajnérmi na tú najvyššiu úroveň a to je kolaborácia, čo znamená prepojenie dizajnéra s obchodom a vytvorenie kolekcie dostupnej len tu a nikde inde. Tým sa SloCz stane concept store v tom pravom slova zmysle.

Slocz3

 

text Jana Bíziková
foto archív obchodov a dizajnérov

Najnovšie zo sekcie lifestyleApetít | 23.máj 2018

Vydajte sa na kávovú púť na Galapágy

Predstavte si sladkosť cereálií a sušienok, jemný podtón horkosti kakaa s plným telom v jedinom dúšku, ktorý vás doslova prenesie do exotických...


Cestovanie | 23.máj 2018

Najkrajšie budovy podľa Lonely Planet

Budovy, ktoré si zvolili čitatelia cestovateľské magazínu Lonely Planet, vraj patri k tým najzaujímavejším a najskvostnejším stavbám na svete. Od...


Voľný čas | 19.máj 2018

Letné čítanie: Historické romány

Existuje niečo lepšie ako sin a pláži, pri bazéne alebo večer na terase prečítať dobrú knihu s pútavým príbehom? Presne...


Voľný čas | 19.máj 2018

Najkrajšie outdoorové kiná na svete

Letná sezóna je o zábave a dobrodružstvách. Jeden taký typ zábavy predstauvjú aj outdoorové kiná, ktoré prinášajú ľudí naspäť do...

tf jar 2018

 tlacitko kupit2

Naše tipy

Najkrajšie historické hotely na svete

Milujete históriu aj cestovanie? Prečo tieto dva koníčky teda nespojiť? V’daka týmto histroickým hot...

Must-watch letné filmy

Obdobie stvorené na letné flirty plné vášne aj dobrodružstva s priateľmi, presne také je leto. Ak si...

Najlepšie roadtripy po Európe

Máte už naplánovanú letnú dovolenku? Pokiaľ nie, máme pre vás 3 tipy na európske roatripy, ktoré vás...

20 rokov media st banner